БЕОГРАД – Мисије ММФ-а, која борави у Србји због друге ревизије аранжмана, тражи од владе да убрза спровођење структурних реформи, што је српска страна и обећала, изјавио је данас министар финансија Душан Вујовић.
На питање новинара да ли нам ММФ нешто замера, Вујовић је рекао да нам једино замерају спорост и да су очекивали да ће бити мањи „тај степен отпора и спорости у спровођењу структурних реформи, како због административних тешкоћа тако и због отпора појединих интересних група, у свим деловима“.
„Где год треба нешто да се мења, постоје отпори организовани или постоје администативне кочнице које су уграђене и ако нико не помаже све стане“, додао је министар.
Према речима Вујовића, оправдање је било само да смо тражили допунско време и дали обећање да ћемо убрзати све те процесе, као и да ћемо предузећа у реструктурирању довести до циља, а то значи да ће бити затворена или успешно прилагођена тржишним условима.
Вујовић је додао то што смо добили допунско време неће бити прекид свих активности, већ да ћемо то радити што пре.
„То што смо добили годину дана не значи да сада чекамо 10 месеци па да поново кампањски кренемо тек следеће године“, додао је министар финансија.
На питање зашто још Коридори нису спојени Путевима Србије, Вујовић је казао да је неко у претходном периоду инсистирао да се то раздвоји, док се сада инсистира да та предузећа буду спојена.
„И једно и друго решење је добро ако даје резултате, тренутно ми се чини да постоји јако много отпора и ми ћемо тражити решење које је ефикасно, а да ли ће то бити баш онако како је неко замислио, то ћемо решити у ходу. Јако је важно да та два предузећа дају очекиване реазултате“, рекао је Вујовић.
Он је истакао да је по њему много „опасније то што се споро резлизују пројекти и што имамо 13 милијарди динара кашњења у реализацији пројеката, него која је организаицона форма Путева и Коридора и других предузећа“.
Према његовим речима, састанку са ММФ-ом је констатовано да је то резултат слабијег планирања и административних кочница које постоје од раније.
„Планирани расходи су били 123 милијарде динара на инвестиције у консолидованој држави – централног буџета, локала, Коридора итд. Очекује да ће бити 110 милиајрди на нивоу године, што је отприлике 10 одсто мање односно кашњење од месец, два највише“, објаснио је Вујовић.
Као пример је навео да је у ЕПС-у раније било сукоба интереса и хиљаду разлога иза којих се крила намера великог броја директора у том предузећу да сачувају своје привилегије и позиције.
Танјуг