Београд — Нови министар привреде Душан Вујовић рекао је, гостујући на РТС-у, да ће реформама бити направљен институционални оквир за развој приватног сектора у Србији.
Привлачење нових инвеститора у комбинацији са инвестиционом климом која ће привући наше и стране инвеститоре прави је начин да се отворе стотине хиљада радних места, рекао је Вујовић.
Гостујући у Дневнику РТС-а, министар привреде Душан Вујовић, дугогодишњи сарадник Светске банке, рекао је да постоје три начина за обезбеђивање подршке развоју приватног сектора.
„Најпре треба завршити започете реформе, направити институционални оквир за развој приватног сектора, а то значи смањивање државних интервенција, припрема читавог низа закона који ће бити повучени, па онда враћени у скупштинску процедуру, да се дефинишу многе ствари које опредељују пословни амбијент“, истиче Вујовић.
С друге стране, каже Вујовић, то ће бити бројне подстицајане мере, које су и раније постојале, али би сада требало да буду још ефикасније и усмерене на подржавање потенцијално најпродуктивнијих и најиновативнијих делова привреде, по угледу на земље које имају највећи раст у свету као што су Кина, Индија.
„Треће је чишћење прописа који ометају отварање нових радних места и инвестиција, као што су кабасти прописи, дугачки прописи у добијању грађевинских дозвола у вођењу пословне политике“, каже Вујовић.
„У привредама каква је српска постоје циклуси. Треба променити структуру запослености са неке старе наслеђене на неку нову. У том процесу неки добијају, неки губе, а важно је да нето буде добитак“, рекао је Вујовић.
Према његовим речима, радна места у свету почивају на развоју малог и средњег бизниса, али и на развоју великог бизниса.
„Мислим да привлачење нових инвеститора у комбинацији са инвестиционом климом, која ће привући наше и стране инвеститоре да попуњавају простор од највећих предузећа до најмањих у тој пирамиди, биће прави начин да се отворе стотине хиљада радних места која су неопходна“, рекао је Вујовић.
Вујовић је рекао да стављање јавних предузећа под контролу није покушај централизације, већ увођење стандарда управљања сличног ономе у приватном сектору.
Циљ да се побољша начин избора професионалног менаџмента, контроле надзорних одбора и изоштравање улоге Владе у томе, објаснио је министар привреде и додао да запослени у јавним предузећима могу да имају веће плате него у приватном сектору под условом да остварују одређене перформансе.
Вујовић је, говорећи о 153 предузећа у реструктурирању, рекао да је у експозеу јасно речено да ће она морати да иду у наредне кораке, јер процес реструктурирања није дао резултате.
Где нема перспективе важно је обезбедити социјалне програме и додатну обуку за оне који ће остати без посла, а из стечајне месе покренути нова предузећа кроз приватни сектор. Нека друга би могла уз мању или већу помоћ да раде, рекао је Вујовић.
„Нисам оптимиста да ће се лако наћи решења“, додао је Вујовић.
Министар Вујовић изјавио је да је прихватио позив премијера Александра Вучића да буде део Владе Србије јер се „на муци познају јунаци“, као и то што сада постоји политички мандат да се ствари промене и покажу резултати и додао да није оптимиста да ће се лако наћи решења.
„Проблеми су толико нарасли да се више не могу одлагати“, рекао је Вујовић.
РТС
zar neko zdrav normalan i prav misli stranci dolaze da nas savetuju kako da budemo bolji od njih duboko verujem da im je krajnji cilj kako da nas sto vise zaduze i ovo malo sirotinje sto nam osta pokupuju za bagatelu i jos da im za to budemo zahvalni no nema nam druge izabrali smo dobismo
jaoooooooooo, sta ce da se radi , radnici treba sa motkama da spasavaju svoj hleb,
zamislite sta ce nama da uradi
Само ти јунаци треба да буду они који примају 20-25 хиљада динара!
Нацистичка протува
Zato je i doveden.
Tako je to kad više nisi svoj pa ti nameću idiote da vladaju umesto njih ?