Економија

Вујовић: Нова Влада ће у првих 100 дана кренути са најобимнијим реформама у договору са ММФ-ом

За нову владу остају главна питања фискалне консолидације и структурне реформе оценио је министар финансија Душан Вујовић и додао да се кључни ризици односе на предузећа у реструктуирању, унапређење управљања и резултата јавних предузећа, реформисања и рационализације јавног сектора, а у банкарском сектору и решавање проблема ненаплативих кредита.

Иако су детаљни планови реструктурирања и акциони планови за сваку од ових области већ усвојени, свуда има отпора синдиката, менаџмента и различитих интересних група, истакао је Вујовић у ауторском тексту у магазину Сената привреде Србије.

Зато ће, истиче он, главни изазови током првих 100 дана нове владе бити како да већ на самом почетку направи одлучне реформске кораке, откочи реформске процесе и покаже јавности и кључним политичким опонентима каква је природа динамичног компромиса с којим се данас суочава. “Сви побеђују на средњи рок ако се реформе спроведу до краја, а скоро сви губе ако се реформе одлажу, успоре или се ако од њих одустане”.

Вујовић је подсетио да је влада већ предузела одлучне реформске кораке, у оквиру којих је и аранжман који је у 2015. закључен са ММФ-ом.

Према његовим речима, у фискалном делу, реализовано је 62,5 одсто програма уместо 50 одсто у првој години, чиме се ствара више фискалног простора за примену тешких структурних реформи у наредне две године програма.

Програм је имао веома повољан утицај на економски раст – економија је била на дну у трећем кварталу 2014. године, а затим је кренуо опоравак, истиче Вујовић.

Упркос конзервативним пројекцијама међународних финансијских институција да ће раст остати негативан у 2015. години, БДП је, заправо, остварио позитиван раст од 0,7 одсто. Врло је вероватно да ће опоравак раста бити настављен кроз период 2016- 2018, што ће се значајно одразити на БДП и повезане економске величине и све индикаторе благостања”, уверен је министар.

Српска економија је, како је додао, имала кључни заокрет у трећем кварталу 2014. да би прошла кроз опоравак током 2015. и ушла у фазу експанзије са реалним растоп БДП од 3,5 одсто у првом кварталу 2016. у поређењу са истим периодом 2015.

Повећане прогнозе раста у последње две године, на једној страни коригују пристрасност уобичајену за конзервативне прогнозе, а на другој показују да упорност и свеобухватне реформе могу да донесу позитивне промене у понашању привредних субјеката и у реакцијама инвеститора, написао је Вујовић у магазину Сената привреде Србије који сутра у Бечу организује конференцију „Србија на европском путу – изазови и прилике“.

Ревидиране навише прогнозе раста БДП, фискални дефицит, текући биланс плаћања, и пројекције јавног дуга, јасно показују да је успех реформи до сада направио преокрет, како у реалним резултатима постигнутим од октобра 2014. године, тако – а чак и још значајније – у очекивањима потрошача и инвеститора, закључио је Вујовић.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!