Косовска Митровица — Председник Привредне коморе Косова и Метохије Вукоје Вукојевић рекао је да косовска привреда никада није била у тежој ситуацији.
Према његовим речима, уколико нешто хитно не промени, прети ликвидација и продаја преосталих производних фирми и исељавање српског становништва.
„Прогон привреде са Косова и Метохије почиње 1999. године, када и прогон српског становништва, и он се не зауставље него се убрзава“, рекао је Вукојевић на конференцији за новинаре у северној Косовској Митровици.
Према његовим речима, 550 предузећа је затворено, а протерано је око 70.000 запослених.
„Они који су остали без фабрика јужно од Ибра, организовали су производњу и регистровали предузећа у централној Србији“, рекао је Вукојевић и упозорио да су челни људи у предузећима која су остала на Косову „у великим проблемима“.
„Став државе Србије био је да треба одржати производњу и задржати запослене“, рекао је Вукојевић и додао да није било јасног става да ли да се „поштује Србија или институције УНМИК-а, Кфора, па до оних које су предате такозваном независном Косову“.
Према његовим речима, ако приштинске институције дођу и на север Косова, тамошњи привредници биће одговорни косовским законима.
„Ако се оствари сан Албанаца да независно Косово буде до Јариња и Брњака, ми ћемо подлећи кривичној одговорности, предузећа ће се пререгистровати тамо где буде титулар или власник, али је проблем код оних где је капитал мешовит и где се не зна ко је власник“, рекао је Вукојевић.
Вукојевић је описао како је функционисала Привредна комора КиМ и оптужио председника Привредне коморе Србије Милоша Бугарина да је остатку привреде у Покрајини нанео зло тако што је подржавао „нелегално руководство новоформиране Коморе на чијем је челу био привредник Бранко Миљковић“.
БЕТА