Друштво

Вукосављевић: Медијска слика у Србији конфузна и нестабилна

Министар културе и информисања Србије Владан Вукосављевић најавио је да ће статус угашене државне новинске агенције Тањуг бити “предмет анализе” и да постоје ситуације у којима је добро да држава остане у медијима.

“Јасно је да држава не треба да буде у медијима, али постоји маргина крупних изузетака. Ми ћемо врло брзо, у сачињавању медијске стратегије, говорим о недељама, бити у прилици да потражимо модел који је прилагођен општим тенденцијама, али и који садржи у себи извесне специфичности. У Европи не постоји јединствен приступ том проблему. Боље је да државе нема у медијима, али постоје ситуације у којима је то добро. Ако све препустимо тржишту, онда ћемо да се чешемо тамо где нас не сврби”, рекао је Вукосављевић у интервјуу за магазин Недељник.

Одлука о укидању Тањуга донета је после неуспеле продаје тог предузећа, у складу са медијском стратегијом којом је предвиђен излазак државе из власништва у медијима, као и успостављање равноправног положаја медија на тржишту. Тањуг је одлуком владе престао да ради 31. октобра 2015. године. Та новинска агенција, међутим, и даље емитује вести, користећи простор и опрему коју је користила и пре одлуке о укидању.

Вукосављевић је рекао да је медијска слика у Србији конфузна и нестабилна.

“Конфузна због извесног степена дерегулације у погледу закона, а сведок сам и једног јаког уплива простаклука и банализације”, оценио је Вукосављевић.

Вукосављевић је нагласио да је начелно резервисан према подизању споменика Зорану Ђинђићу и Слободану Милошевићу, те да инфлација нових споменика није добра ствар, јер Београд мора да води рачуна о својој традицији, о стилу и укусу.

Он је додао да сматра да споменичко наслеђе у Београду није лоше, али да се друштво није достојно одужило многим великанима из области уметности и културе, као што су Растко Петровић, Милош Црњански или Диана Будисављевић.

Говорећи о стању у култури, он је рекао да ће његов највећи пораз бити уколико у свом мандату не отвори Народни музеј и Музеј савремене уметности, и додао да га је срамота због кашњења са њиховим отварањем.

Он је као приоритет навео израду културне стратегије, коју је окаракатерисао као устав у култури.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!