Дете које не иде редовно у школу и изостаје са наставе без оправдања изгубиће право на дечији додатак, једна је од новина предвиђених Законом о финансијској подршци породици, који ће се у скупштинској процедури наћи до краја године.
Министар рада Александар Вулин каже да је то „једна врста награде родитељу за то што гаји добро дете“. Тако ће, како преносе Вечерње новости, главни критеријум, поред имовинског, бити редовност школовања, јер дечији додатак није социјална категорија, него мера популационе политике.
„До сада су родитељи подносили само папир о упису у школу, а убудуће ће морати са времена на време да поднесу и доказ да је дете редовно ишло у школу. Не може родитељ да тражи од државе дечији додатак, а да не школује дете, па ће сутра опет бити на нашем терету као социјални случај. У данашње време, када морате да будете образовани, да знате макар један страни језик и рад на рачунару, такво родитељство нећемо подржавати и финансирати“, наводи Вулин.
Додаје да нема оправдања да дете не иде на часове, а основна школа је обавезна.
Министар наводи и да ће породиљске накнаде највероватније директно ићи породиљи, а не прво послодавцу па корисници .
„Ја успоравам рад на овим изменама јер хоћу да извршим притисак да ове институције профункционишу, да се све дешава на једном месту, у породилишту, да се већ ту траже и остварују права и да породиља не мора нигде да иде“, каже Александар Вулин.
Новости
фото: ФоНет
Mnogo serete! Ovo je jedna od odličnih zakonskih novina. Obrazovanje mora biti na prvom mestu!
Konacno nesto pametno. Posebno kada su manjine u pitanju…..radjau decu da bi ziveli od decijeg dodatka…niko ne zavrsava skolu i svi posatju socijalni slucajevi…. BRAVOOOOOOo
vecinom manjina i ne dobija deciji dodatak ako te bas interesuje,a sposobniji su od tebe da zarade za svoju decu i da ih skoluju
vecinom manjina i ne dobija decji dodatak ako te bas interesuje,a sposobniji su od tebe da zarade za svoju decu i da ih skoluju a ti izgleda nisi sposobna da imas dete po tvom komentaru i ako ti je ovo pametno onda svaka ti cast ,jer u normalnim drzava deciji dobija dete a te drzave ne dele decu jel sva deca dobijaju isto ne interesuje ih sta poseduju roditelji,za razliku od srbije jer ljudi koji poseduju hektar zemlje ne mogu da dobiju decji u srbiji.
Није Вулин одлепио тако и треба да буде ми старје генерације се сећамо какво бежање из школе у школу се није ишло само кад си под температуром и кад мораш код зубара и ни у ком случају више треба и да дода у тај члан закона да ученик има и примерно владање јер просветари муке имају са неваСПИТАНОМ ДЕЦОМ АЛИ НИСУ ТУ ПРОСВЕТАРИ КРИВИ ВЕЋ КУЋНО ВАСПИТАЊЕ
Bravo vama pametnjakovicima sve znate.i odmah krivite manjine.decji dohotak.po 1.dete je 2450.din da vidim vas pametnjakovice kako ce skolujete troje dece sa 7500.din mesecno.plus garderoba za decu uzina a o knjigama i da ne pricamo
Nije problem da se uvedu sankcije za roditelje koji ne skoluju decu….sve je to super,divno i bajno..kaznite,a da li ste vi ikada razmisljali da stimulisete nesto,kao nagradu za decu koja su marljiva i radna/koaj vredno uce?koja odlaze skoro dva sata ranije u grad u srednju skolu,jer im je prevoz jeftiniji?i vracaju se kasno popodne?gde su sva ona nasa deca koja su otisla iz zemlje,a njihovi roditelji nisu ni imali pravo na deciji dodatak jer im je prihod prelazio cenzus za 0,50 para????ma o cemu vi vise pricate????
Jos jedna velika sramota u nizu, jadna nasa deca u svojoj drzavi!
Ma o čemu ti pričaš, ženo božja? Jadna deca? Zašto jadna ? Predlog je odličan i ja ga podržavam ( što se retko dešava kada je Vulin u pitanju ) Treba nagraditi dobru decu, bez obzira ko su i čija su. Gore je neko pomenuo nacionalne manjine, očito misleći na Rome. U vreme moje mladosti *80 godina procenat završene osnovne škole bio je kao i kod druge dece a srednje nešto manji. Danas su to sve ugledni domaćini i vredni i časni ljudi. Ali njihova deca retko idu u školu jer ne vide svrhu školovanja kada su im roditelji sa školom bez posla. U školu idu 10-tak dana, dok ne uzmu potvrdu i onda kuda koji mili moji, do početka sledeće godine. Treba ih motivisati da idu u školu, pa makar i ovakvim merama. Podržavam predlog.