Пирот – Свега неколико дана након што је Александар Вулин преузео ресор одбране, истакнути функционери његовог Покрета социјалиста, којима је формирањем нове Владе престао мандат у Министарству рада, постављени су у пословни врх пиротске фабрике Тигар а.д.
Тако су државни секретари, један саветник и заменица шефа кабинета постали део управљачке гарнитуре већ почетком јула, на редовној Скупштини тог акционарског друштва, где је од пет чланова, четири из ПС, а почетком августа, уместо претходног нестраначког директора постављен је нови, такође бивши државни секретар из Вулиновог ранијег министарства.
Политички постављен менаџмент међутим, још није успео да разбије највећу стрепњу више од хиљаду радника Тигра – да ће због недовољно успешне двогодишње реорганизације, фабрика отићи у банкрот, бити продата за мале паре и без обавеза према запосленима. Они указују да на лагеру месецима нема сировине, због чега је производња минимална, а ниске плате касне месец и по до два. Ново руководство узда се у помоћ државе, која је и до сада била несебична. Наиме, држава је прихватила да свој дуг, „тежак“ око 20 милиона евра, конвертује у капитал и тако је добила око 60 одсто удела у Тигру. Преостали дуг према комерцијалним повериоцима процењује се на више од 45 милиона евра, што кроз УППР који је сада већ истекао, није могло значајније да се умањи.
Ново пословодство се зато поново обраћа држави од које очекује да им преко Фонда за развој или субвенцијама обезбеди новац за сировине. Тврде да имају склопљене уговоре по којима би до краја године могли да раде у три смене, заинтересоване нове купце, али им недостају обртна средства да покрену производњу. Уздају се и у нови УППР који би сада, кажу, под бољим условима склопили са повериоцима.
„Верујем да нас банке неће блокирати до краја године и да ће нам дати шансу да покренемо производњу, јер су и саме свесне да без тога неће моћи да у бољем проценту наплате своја потраживања. Верујем и да имамо шансе да склопимо нови УППР, а неки од повериоца прихватају и наплату 75 одсто дуга“ – каже за Данас нови директор Владимир Илић и додаје да новац за репроматеријал покушавају да преко СДПР-а добију и из авансних плаћања по већ склопљеним уговорима.
Нови председник НО, Драган Тодоровић, истиче за наш лист да је дуг Тигра пре него што је своја потраживања држава конвертовала у уделе, процењиван и на 100 милиона евра, а да је значајно смањен у претходне две године захваљујући радницима и без додатних подстицаја из републичке касе. Тврди да су радници сада „одушевљени динамиком којој им нови менаџмент исплаћује заостале зараде“.
“ Ако се сада обезбеди новац за сировине, фирма ће имати перспективу, јер се за нашу производњу, за програме по НАТО стандардима интересују купци из Литваније, са армијама Финске и Норвешке већ имамо уговоре који до краја године морају да се реализују, као и испорука ватросталних чизама за Хонг Конг и опанака у Јапан, а страни партнери заинтересовани су и да обновимо спортски програм“ – каже Тодоровић и додаје да је проналажење стратешког партнера пословно опредељење за наредни период.
Мали акционари, којима је након конверзије дуга у државно власништво значајно смањен удео у капиталу Тигра, не деле оптимизам Вулинових социјалиста. Они подсећају да је и пре нових именовања, на челу Наџорног одбора био представник те партије, али да није реаговао на њихове примедбе због чега је поднета и кривична пријава. Истичу да бројне пословне прилике да се успостави сарадња са партнерима из Русије, Белорусије и Украјине, нису искоришћене, а да је та могућност схваћена олако илуструју примером из каталога, где је понуда гумене заштите за резервоаре руског Миг 21, за коју једино Тигар на Балкану има лиценцу, илустрована сликом борбеног НАТО авиона Ф-16. Тврде и да се контрола пословања обављала незаинтересовано, путем електронских седница а један од „бисера“ је да се нестанак више хиљада пари обуће правдао речима „магационер се забројао“.
За судбину Тигра забринут је и градоначелник Пирота Владан Васић, јер је та фирма са 1.200 запослених, њихових породица и мањих добављача, важна за град. Он потврђује да без нове државне интервенције Тигар нема шансу да опстане на тржишту, јер пословање са малим профитом не може да покрије дугове нагомилане у претходном периоду.
„Тигар је имао једну велику експанзију пре десетак година, један од његових капиталних пројеката је Слободна зона Пирот, где је главни акционар а у њој је сада 30-ак производних погона. Имали су и друга улагања, али је то и период када се фирма „преинвестирала“, затим је дошла криза и они су почели да гомилају дугове. Добро је то што је држава била спремна да помогне, очекујемо да ће и сада имати разумевање јер без свежег новца фабрика неће моћи да уђе у озбиљнију производњу, а ми из Града урадићемо све што је у нашој надлежности да помогнемо“ – каже Васић.
Министрова екипа
Председник Наџорног одбора Тигра а.д. од јула ове године је Драган Тодоровић, донедавно државни секретар у министарству рада, али и заменик председника Покрета социјалиста. Дејан Јовешић, који је пре тога био специјални саветник министра, а постављење на ту функцију медији су пропратили подсећањем да је раније био прекршајно осуђиван због насилничког понашања, нови је члан НО, као и Јелена Бећановић, донедавно заменица шефа Вулиновог кабинета у претходном министарству. Председник НО Тигра из ранијег мандата, Небојша Петровић, професор на Машинском факултету и председник ГО Покрета социјалиста Београда, остао је у том телу, а по основу удела од око пет одсто капитала, члан који једини нема партијску књижицу је Милутин Раденковић, власник фирме Никоммс. Пре нешто више од месец дана нови генерални директор пиротске компаније постао је, такође бивши државни секретар у Министарству рада, Владимир Илић.
Данас.рс
NASLO PA ZASLO…