Србија

За четврт века нестаће четвртина села у Србији

За 15 година 700 села у Србији ће остати без становника, а након тога за још једну деценију њих 500, оценио је члан Одбора за село Српске академије наука и уметности (САНУ) Бранислав Гулан.

“За четврт века нестаће четвртина села у Србији”, казао је Гулан за агенцију Бета додајући да у Србији, без Косова и Метохије, тренутно има близу 4.600 села, а да се у 86 одсто њих бележи пад броја становништва.

Гулан је нагласио да у Србији, према статистичким подацима само у 13 села има преко 8.000 становника, а да највећи број села око 900, има од 200 до 400 становника.

“Од 100 до 200 становника има 692 села, од 400 до 600 становника 583 села, а до 50 становника има 535 села у Србији”, казао је он.

Према његовим речима, у селима има 50.000 напуштених кућа, а на још 145.000 кућа у Србији пише привремено ненастањено. Гулан је додао и да је око 38 одсто сеоских домаћинстава сиромашно, док пољопривредна пензија просечно износи око 9.000 динара и њу прима 183.000 земљорадника.

Он је нагласио и да је за последњих пола века, на просторима некадашње СФРЈ из села у градове прешло око осам милиона људи, додајући да би у Европи за такав процес било потребно 120 до 150 година.

Према оценама Гулана, држава мора да помаже сељаку континуирано и системски да решава проблеме, а не сваки час да мења уредбе и тренутно да “гаси пожар”.

“Уредба никада није донела дугорочни бољитак. Неопходна је дугорочна друштвена стратегија – национални план развоја сеоских подручја”, казао је он.

Гулан је додао да су ревитализација и опстанак српског села превасходно у модернизацији пољопривреде која се у Србији никада није суштински одиграла, а последично и у модернизацији сеоских простора као оквира ове привредне делатности.

“Србији дугорочно треба рационализована мрежа насеља, са јасном хијерархијом између села, варошица, малих и већих градова, где ће већина становништва живети у урбанизованим целинама прилагођеним савременим људским потребама, а мањи проценат демографски виталног становништва треба да се бави модерном пољопривредом”, објаснио је Гулан.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!