Срби са севера Космета, поред притисака Албанца и Еулекса, сада су изложени и бројним уценама које стижу – из Београда. Саговорници “Вести” тврде да је Србија спремна да се одрекне институција на северу Космета у замену за добијање датума преговора за чланство у Европској унији.
Да ситуација у јужној српској покрајини иде у том правцу може да посведочи свако ко ових дана на Космет уђе из уже Србије преко прелаза Брњак и Јариње. Од Еулекса сваки путник “на граници” добија писано упозорење да је дужан да плати царину и акцизу, а наредних дана требало би да заживи и плаћање обавезног осигурања за сва возила која из Србије улазе на територију “суседне државе”.
Планом који је сачињен још 2009. године, а с којим се Србија сложила, сва акцизна и такозвана комерцијална роба на Косово ће улазити преко Мердара, нешто од ове робе пролазиће и преко Брњака, али ће морати на царињење у јужну Косовску Митровицу.
– Преко Јариња ће моћи само путничка возила која превозе робу у вредности до 175 евра. У пракси, ово ће значити да ће све бити под контролом Албанаца, да ћемо дажбине плаћати независном Косову и да ћемо нафту, на пример, морати да увозимо не преко наших предузећа, већ уз посредовање Албанаца, што ће драстично повећати цене, а изазваће и несташице и негодовање народа на северу Космета – каже Бојан Јаковљевић, предузетник из Лепосавића.
Интегрисана царина
На прелазима се тренутно налазе полицајци и цариници Еулекса и “независног Косова”.
Очекује се и скоро формирање такозване интегрисане царине где ће, у садашњој међузони, под истим кровом седети представници Србије и Косова и свако ће наплаћивати оно што је својим законима предвидео.
– Ни ту неће бити крај нашим мукама, припремају нам се још горе ствари: извесно је да ће непосредно пред одржавање избора Србија добити и датум за преговоре за чланство у ЕУ, а то ће морати да “плати” прекидом платног промета на Косову и Метохије, што ће одмах произвести укидање већине српских институција. Школе и здравство ће остати у надлежности Србије, али ће плате просветним радницима Србија уплаћивати преко Приштине. Пошто су зараде просветара – Албанаца у просеку око 180 евра, и плате Срба ће бити сведене на тај ниво, биће проблема и с исплатом пензија, Србија ће давати много новца, а распоређиваће га влада Хашима Тачија, не пише нам се ништа добро, ни Србији, ако све ово заживи, без обзира на све приче о Европској унији, неће бити добро. Док Србија постане равноправан члан Европске уније биће сведена на београдски пашалуку – додаје Јаковљевић.
Драган Павловић из Јариње објашњава да су Срби до сада били упућени на општину Рашка.
– Тамо смо ишли на пијацу и продавали стоку, млеко, сир и кајмак, куповали брашно, сточну храну, вештачко ђубриво…. Сад више ни прасе или јагње, ако га не продамо у Рашки, без царине нећемо моћи да вратимо кући – закључио је Павловић.
Немоћни против ЕУ, Тачија и Београда
Власник трговинске радње из околине Звечана Мирко Виријевић каже да и даље робу пребацује “преко брда”, алтернтивним путевима.
– Ако ме натерају да увозим само преко Мердара, што је круг од око 200 километара, све ћу морати да поскупим, а сви ћемо испаштати. Бојим се да ће многи који имају где да оду отићи. Наша држава нас је продала и оставила на милост и немилост Албанцима. Мислим да смо немоћни да се супротставимо Тачију, Београду и Европи – каже Виријевић.
Џаба гласали на референдуму
Седница Скупштине општине Лепосавић на којој је требало да се верификују резултати недавно одржаног референдума јуче није одржана јер није било кворума. Пошто референдум није добио верификацију одборника Скупштине општине, сматра се неважећим.
Одборници опозиције кажу да је бојкот наручен из Београда и да се на седници нису појавили одборници Демократске странке и Социјалистичке партије Србије који чине скупштинску већину.
Огромни притисци
Очекује се да са верификацијом резултата референдума у Звечану, Зубином Потоку и Косовском Митровици неће бити проблема јер је тамо опозиција у убедљивој већини. Међутим, и у овим општинама притисци су огромни, људи се колебају, па су могућа разна изненађења.
Занимљиво је да су седницу бојкотовали и неки одборници СПС-а који су гласали за одржавање референдума и који су организовали изјашњавање грађана и сами с породицама гласали на референдуму. Подсетимо, председник општине Бранко Нинић и одборник Демократске странке су од почетка били против изјашњавања грађана на северу Космета.
Опозиција у Лепосавићу ће поново покушати да закаже седницу Скупштине општине и верификује резултате референдума: неизвесно је да ли ће у томе успети јер ће се притисци из Београда на одборнике ДС-а и СПС-а додатно појачавати, под притиском су и одборници неких група грађана и мањих локалних партија.
Иначе, у овој општини ДС и СПС владају танком већином, са само два гласа више од опозиције.
Вести