ЗА “ГАЛЕНИКУ” ће се надметати две компаније. Толико је коверата са натписом “понуда” у понедељак до подне стигло у Министарство привреде. Колико њих је спремно да за земунску фабрику изброји више од захтеваног евра, уз обавезу намирења банака, знаће се у среду. Тог дана, у подне, заказано је отварање пристиглих коверата.
Извесно је да је о куповини размишљало девет фирми, јер их је толико откупило документацију. Да би се квалификовали за потенцијалног купца државне фармацеутске куће, од кандидата се тражило да им је производња лекова претежна делатност и да су током прошле године остварили пословни приход од најмање 300 милиона евра.
Иако је почетна цена, евро, симболична, потенцијалног купца очекују већа улагања. Најпре преузима обавезу да ће исплатити 25 милиона евра, за колико су комерцијалне банке пристале да намире потраживања “тешка” 71 милион евра.
Купац пристаје и да финансира социјални програм. У “Галеници” тренутно ради 1.400 људи. Завршено је пријављивање за добровољан одлазак, и за њега је спремно 250 запослених. Нови валсник преузима обавезу и да сваку годину радног стажа у “Галеници” финансира са по 400 евра. Уочи расписивања продаје, надлежни су разговарали са заинтересованим инвеститорима. Остао је утисак да су потенцијални купци спремни да задрже од 700 до 900 радника.
На продају је пакет акција састављен од 2.239.223 акције. У власништву Србије је њих 1.730.400, што је 72,4 одсто. “Србијагас” је власник 15 одсто капитала, док је у власништву Акционарског фонда 6,3 одсто. Када се све сабере, компаније се надмећу за власништво над укупно 94 одсто “Галенике”.
ПРОЦЕНА ВРЕДНОСТИ
ПОЧЕТНА цена “Галенике” је свега један евро, како су надлежни објаснили, јер подразумева исплату комерцијалних кредита, али и зато што је капитал ове компаније негативан у износу од 152 милиона евра. Тако су га проценили овлашћени проценитељи последњег дана прошле године. То се дешава када разни кредити и обавезе премаше имовину и вредност неке фирме.
С.Булатовић, Новости.рс