Српска привреда је у веома лошем стању и мора се што пре ослободити сувишних намета, рекли су данас учесници скупа „Реформа пореског система и парафискални намети у Србији”, затраживси свеобухватну реформу.
Председник Асоцијације малих и средњих предузећа Милан Кнежевић је поздравио намеру државе да укине 104 парафискална намета, јер ће то довести до одређеног растерећења српске привреде.
Он је навео да има укупно око 350 парафискалних намета и да је за укидање прва 104 потребно да се промени 31 закон.
„Ако се донесе кровни закон којим би била укинуто 104 намета то би дало ефекта, а ако то буде ишло појединачно кроз скупштинску процедуру, то ће трајати до годину дана”, истакао је Кнежевић. Привреда је у Србији, како је рекао, дуго сматрана „фонтаном за испуњавање свих жеља буџетских корисника”.
„Привреда је у стању агоније и нема више времена да губи ни један дан”, истакао је он, наводећи да су најављене мере државе више „естрадно – козметичке, јер су уштеде за привреду јако мале у односу на тешкоће у којима се привреда налази”. Кнежевић је казао да улазимо у „економију метафизике”, јер се најављују неке мере без и једне бројке ефеката.
„Тражили смо пореску реформу и растерећење привреде, закон о раздуживању државе, закон о јавним набавкама, борбу против црног тржишта, а добићемо смо све што нисмо тражили – повећаће ПДВ – а, пореза на добит предузећа, пореза на доходак предузећа и повећање акциза, што ће све директно повећати трошкове пословања”.
Понашање државе је, према речима Кнежевића, узело данак према привреди, па су резултати веома „црни” – 31.000 предузећа има негативан биланс завршног рачуна, 8.000 предузећа послује на нули, а 33.000 предузећа је у блокади.
Он је рекао да је у последње две године 12.500 предузећа брисано из Агенције за привредне регистре јер је било у блокади дужој од годину дана, док је само у првој половини ове године избрисано 11.200 предузећа.
„Магарац је липсао и привредници ускоро неће моћи да плаћају ништа”, навео је Кнежевић, додајући да му најављене мере за помоћ привреди више личе на „шминкање мртваца”.
Представница Америчке привредне коморе у Србији Амалија Павић је навела да је за инвеститоре најважније да имају предвидљив и јасан систем пословања када долазе у неку земљу и да је предлог те коморе да држава ограничи максималан износ намета које самовољно прописују локалне самоуправе.
Павићева је истакла да је апсурдно да се парафискални намети уводе непореским законима, на пример Законом о шумама.
Дневник