За основне животне потребе у другој половини ове године биће потребно бар трећину више новца него сада. Цене ће расти и до 30 одсто. „Стотка“ за млеко, „хиљадарка“ за прашак
ДИВЉАЊЕ курса евра, најављено повећање пореза на додату вредност, уз све чешће претње поскупљењем енергената, преломиће се на леђа грађана. За потрошачку корпу, према тренутним ценама, потребно је око 70.000 динара, а већ у другој половини године домаћинствима ће за најосновније бити неопходно за трећину више – 90.000 динара.
Без обзира на то да ли ће нова влада послушати упозорења Фискалног савета о мерама штедње, повећању пореза на потрошњу и замрзавању пензија и плата у јавном сектору, поскупљења су неминовност. Економисти тврде да ће пораст ПДВ за два до четири одсто довести до раста цена од око два одсто.
Прогнозе привредника су још драматичније. Многобројни произвођачи хране најављују знатно већа поскупљења – од 10 до чак 30 одсто. Разлог неће бити само повећање пореза, већ и поскупљење енергената које је пред нама, као и велике осцилације курса евра.
– Више није питање да ли желимо да повећамо цене, јер морамо то да урадимо – каже Марјан. С., месар из Ниша. – Евро нам је појео овог месеца сву зараду. Платили смо месо у еврима, а продајемо у динарима. Са најмањом зарадом цене би требало да оду барем 15 одсто. Килограм свињског бута без костију је сада 450 динара, а мени се никако не исплати да га продајем испод 520 динара и то по садашњем курсу. Килограм живе ваге стаје најмање два евра. То је већ 250 динара данас. Набавна цена нам је сваког дана све већа.
Млекари су због повећаних трошкова најавили поскупљења. Литар дневног млека ће, у најблажем случају, ускоро бити скупље за динар-два. Дуготрајно млеко ће достићи цену од чак 100 динара. Средства за хигијену ових месеци стално су била на новим ценовницима, а неконтролисани раст евра ће само продубити поскупљења ових производа. Уколико се тржиште не смири, за врећицу прашка од три килограма биће потребно најмање 600 динара. Скупљи детерџенти ће догурати до хиљадарке.
СВАКОДНЕВНО
ПОСКУПЉЕЊА у трговинама и на пијацама су свакодневна. Раст цена би како тврде трговци био и много већи да су новчаници пунији. Куповна моће је све скромнија, па је у корпама потрошача из дана у дан свега мање. Чак и најосновнијих намирница.
Економисти тврде да чак две трећине запослених у Србији платом може да покрије само минималну потрошачку корпу. Из касе просечне породице само на храну и пиће месечно одлази 44 одсто укупних примања, а најосновније намирнице у промету учествују са 40 одсто.
Новости