Београд — Приватизација ПКБ-а није спорна као процес, а у наредном периоду донећемо одлуку о моделу приватизације, најавио је министар привреде Жељко Сертић.
„У наредном, краћем периоду, донећемо одлуку о моделу приватизације тог предузећа заједно са Градом Београдом, будући да први позив који је објављен није успео јер није било заинтерсованих“, рекао је Сертић.
Важно је, наводи он, да се припреми правни модел како ПКБ не би отишао у стечај, а једна од опција је и унапред припремљени план реорганизације који се решава преко суда, а његова имплементација је контролисана.
Министар је указао на то да су све процене фирми и појединаца биле да је компанија прецењена и да цена која је постављена на првом тендеру не одговара стању на тржишту, што може, како је навео, да представља изазов за инвеститора.
„ПКБ-у су потребне знатне инвестиције како би се производња наставила и осавременила“, истакао је Сертић .
„“Није циљ да то неко само купи већ и да се производња настави. У том смислу морамо водити рачуна шта је пакет куповине. Морамо бити веома пажљиви у одабиру начина и метода решавања проблема“”, рекао је Сертић.
Градоначелник Београда Синиша Мали рекао је недавно да ће Град у договору са Министарством привреде у наредних неколико дана или недеља донети одлуку о судбини ПКБ-а.
Мали је поручио и да запослени у тој фирми не треба да брину за посао, јер це надлежжни наћи наћин да их зашштите.
„Имате два модела у овом тренутку, једно је јошш један круг приватизације, а други је Унапред припремљени план реорганизације. О једном од та два донецемо одлуку са Министарством у наредних неколико дана или недеља и решицемо то“, рекао је он.
—————–
Јавни позив за приватизацију Галенике требало би да буде расписан за десетак дана, а шта ће бити са Пољопривредном корпорацијом Београд знаће се мођжда за месец дана, рекао министар Жељко Сертић.
Министар привреде Жељко Сертић, каже да држава већ контактира са заинтересованим мултинационалним компанијама за куповину Геленике.
„Заинтересовани смо да нађемо стратешког партнера за Галенику, и да видимо ко ће нам се све јавити. Сада имамо контакте са неколико великих међународних фирми које су у претходном периоду изразиле спремност да сарађују са државом у процесу приватизације“, рекао је Сертић новинарима након обиласка фабрике Пламен у Инђији.
Сертић је подсетио да некадашњи фармацеутски гигант има огромне дугове из прошлости, који су озбиљан терет, иако Галеника данас добро ради.
„Наш захтев је да се са стратешким партнером уђе у заједничко враћање комерцијалних кредита банкама, што је износ од преко 50 милиона евра. Галеника још дугује и више од 120 милиона државном сектору које ми можемо у процесу приватизације да отпишемо, али нам је интерес да држава добије одређени део средстава колико је то могуће“, објаснио је министар.
У сваком случају, додаје он, кредите које држава обезбеди како би Галеника могла да функционише, морају да послуже да се искористи оно добро што компанија – лиценце према руском, али и домаћем тржишту, радна снага, опрема, простор…
Танјуг, Мондо, Агенције
НЕ ТРАЖИТЕ СТРАТЕШКЕ ПАРТНЕРЕ , ТРАЖИТЕ ЛОПОВЕ !!!!!!!
НЕ ТРАЖИТЕ СТРАТЕШКЕ ПАРТНЕРЕ , ТРАЖИТЕ ЛОПОВЕ !!!!!!!