Друштво

За рушење државе не стижу казне

НИКО у Србији, у последњих 13 година, није одговарао због сепаратистичких или сецесионистичких идеја, позива на непослушност, па чак ни подизања споменика борцима ОВПМБ. Ни најрадикалније изјаве војвођанских политичара, пре свега Ненада Чанка, али и муфтије Муамера Зукорлића (рецимо, када је позвао житеље Санџака да не измирују обавезе према држави), тужилац све и да је хтео, није могао да подведе под кривично дело против уставног уређења и безбедности земље. Јер у њима није било елемената насиља.

Иста је ствар и са најављеном ”Декларацијом о заштити уставних и законских права Војводине”.

Иако акти против уставног уређења и безбедности спадају у најтежа дела, а запрећене казне су до 15 година затвора, пресуде су ретке.

У последње три године поднето је 225 кривичних пријава, а донето само 59 пресуда, од којих у 2011 – ниједна. Убедљива већина односи се на дело изазивања националне, расне и верске мржње, док се на прсте једне руке могу избројати пријаве за позивање на насилну промену уставног уређења, тероризам или оружану побуну.

На питање – где код једног акта, као што је позивање грађана на непослушност или пропагирање сепаратизма, престаје слободно изражавање мишљења и почиње озбиљно кршење Устава, проф. Милан Шкулић, са Правног факултета у Београду, одговара да је кључна реч – насиље:

– Дела могу бити политички одмерена или неодмерена, све до оног тренутка док у себи не садрже елементе насилног рушења уставног поретка. Неко се може залагати за промену устава, закона, ужу или ширу аутономију, и да све то остане у домену политичке борбе. Оног тренутка кад на било који начин примени или предвиди силу, време је да се укључи тужилац.

Са развојем демократије и број дела која потпадају под рушење устава опада. Како подсећа проф. Богољуб Милосављевић, са београдског Правног факултета Унион, у време Тита и социјализма и због вица могло се ићи на Голи оток.

Осим дела против уставног уређења, кажњива су и она против државних симбола. За паљење државне заставе може се ићи у затвор и до три године, док је паљење покрајинске или општинске заставе само прекршај.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!