Србима са Косова у недељу су ускраћене верске слободе. Три аутобуса са око 150 расељених Срба из Мушутишта код Суве Реке спречено је да посети родно место и присуствује литургији на Велику Госпојину, на темељима разрушене цркве Богородице Одигитрије.
Посету је спречио протест локалних Албанаца који су данима најављивали. У недељу је њих око 400 блокирало пут како Срби не могли да прођу.
Након четири сата чекања, расељени, међу којима је било и стараца и деце, морали су назад. Да надлежни органи ураде свој посао на време, и спрече овакве епилоге, није много помогла ни чињеница да је у једном од аутобуса био и министар за повратак и заједнице у косовској влади Далибор Јевтић. Други министар у тој истој влади (финансија и бивши заменик градоначелника Приштине) Абдулах Хоти подржао је протесте.
– Не можемо да остваримо право на верске слободе. Ми немамо право да обиђемо наше цркве. У аутобусу су старије особе, старије од 80 година, имамо и децу која су дошла да посете домове својих родитеља, гробове својих дедова, и цркву у којој су крштени. Ово нас дочекује уназад неколико пута и сада опет – резигнирано каже за „Вести“ Милан Михајловић, који је организовао долазак расељених Срба.
Претећи билборд
Пре недељу дана у центру Мушутишта је постављен билборд против повратка Срба, а јуче је окачен списак породица којима је одобрен повратак у Мушутиште. Са њиховим повратком су се, према процедури, сложили и локални Албанци.
– Разочаравајуће је да Срби нису могли ни неколико сати да буду у свом селу. Инсистираћемо на одговорности свих институција које је требало да обезбеде боравак, али и повратак породица. Аспурдно је да се неко усудио да постави списак породица којима је одобрен повратак у Мушутиште јер су то одобрили и представници општине Сува Река и локални Албанци. Тражићемо да се изгради тих десет кућа, и пуну правну и безбедносну заштиту за њих – казао је за „Вести“ Далибор Јевтић.
Да би стигли до цркве, колона са Србима је требало да прође кроз центар Мушутиша где се од раних јутарњих сати сакупила група, носећи заставе Албаније и узвикивајући „УЧК“! Припадници специјалних јединица косовске полиције (РОСУ) покушали су привођењем, сузавцем и палицама да их помере, али би сваки пут узвратили флашама и каменицама. У једном тренутку је ослобођен пут кроз Мушутиште, али се демонстранти ни тада нису разишли. Ухапшене су 22 особе, а повређена двојица полицајаца. Србима је речено да морају да се врате.
Министар Далибор Јевтић оценио је да на овај начин шаље порука да Срби нису добродошли.
– Понавља нам се Ђаковица, неко користи исти рецепт да би на тај начин послао поруку да Срби нису добродошли. У срцу Европе, у 21. веку, не дозволити људима да се слободно крећу и да ми коментаришемо како је полиција урадила свој посао… Требало би да систем ради свој посао и не дозволи овакве ствари – рекао је Јевтић.
Реаговао само Делави
Од међународних званичника на Косову, реаговао је само амбасадор САД Грег Делави који је рекао да „оштро осуђује употребу насиља против полиције.“
– Косово треба да буде безбедно за све да практикују своју вероисповест – написао је он, не постављајући питање зашто полиција није урадила ништа да спречи насилне протесте.
Албанци из Мушутишта, путем друштвених мрежа, данима су позивали сународнике из Суве Реке и околних села да својим присуством спрече долазак Срба.
Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић саопштио је да „излив екстремизма и неприкривене мржње према српском народу у Мушутишту сведочи колико је безбедносна ситуација на Косову и Метохији запаљива и колико је наша јужна покрајина далеко од изградње мултиетничког демократског друштва“. Он је подсетио да је билборд који су „пре неколико дана поставили албански екстремисти био јавни позив на данашње изливање мржње према Србима“.
– Да су надлежни органи правовремено реаговали, не бисмо били сведоци сцена које подсећају на оне из мартовског погрома 2004. године – казао је Ђурић.
Расељени Срби с подручја Суве Реке су очајни. Кажу, превалили су 1.000 километара, а заустављени на улазу у родно место.
– Стварно не знамо разлог. Не интересује нас ни ко је задужен за остваривање права на верску слободу на Косову, већ да дођемо до цркве, да се поклонимо иконама. Ми долазимо овде јер знамо да никоме ништа нажао нисмо учинили. Из медија смо чули да кажу да смо направили злодела. Па за то су ваљда задужене надлежне институције и ево, позивам их сада да реагују. Ми ћемо бити упорни, а сви који нас оптужују, мораће да докажу суду. Не споримо чак да имају право на протесте, али не на насилне – каже Михајловић.
Позив преко друштвених мрежа
Након што су се разбуктали протести у Мушутишту, иста особа која позива на протесте Самоопредељења у Ђаковици је путем друштвених мрежа позвала на окупљање испред цркве у којој су се налазили расељени Срби. Срећом, Срби су из Ђаковице, са којима се у аутобусу налазио шеф посланичке групе Српске листе, Славко Симић, отишли без проблема. Мања група демонстраната је покушала да пресретне возило у коме се налазио помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Душан Козарев. Полиција Косова је привела двојицу демонстраната.
Он подсећа да је Мушутишту пре 1999. године живело 1.070 Срба, а након тога остало 17. Данас нема ниједног.
– Међу њима је била и четворогодишња девојчица, а ми данас не знамо где су. Воде се као киднаповани и нестали. Жртве су жртве. И са једне, и са друге стране. Жртвама у Мушутишту се нико није позабавио. Такође, комплетна имовина Срба је узурпирана, и куће и окућнице. Али сви желимо да се вратимо – додаје Михајловић, истичући да „Србима није дозвољен повратак у Мушутиште већ 17 година“.
Расељени Срби су у манастиру Зочиште код Ораховца пресекли славски колач.
Ј. Л. Петковић – Вести