Србија

За тебе је ЦРВЕНИ БАНДИТУ мало доживотна робија!

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да за Србију неће бити бољег папе од Фрање и да је његов лични став да папа треба да дође у Србију.

Дачић је за Политику рекао да је веома важно да Ватикан остане при ставу да не признаје Косово, али и да буде савезник Србије у заштити угрожених хришћанских вредности на Косову и Метохији.

“Уз то, тешко да ћемо у будућности моћи да рачунамо на неког папу који ће имати више разумевања за позицију Србије од папе Фрање”, рекао је Дачић.

Косовским Албанцима опада подршка у свету

Приштина упорно покушава да постане чланица десетак међународних организација, али Београд засад успешно добија битке у овом исцрпљујућем дипломатском рату, чему нам наруку иду и промењене околности у светској арени и чињеница да расте број држава које повлаче признавања једногласно проглашене независности Косова, пишу “Новости”.

Доказ за то је и последње “саплитање” Приштине у Светској царинској организацији, чији је Савет на седници одржаној за викенд у Бриселу одбио пријем Косова, тако да његов статус до даљег остаје споран и замрзнут.
Приштина већ годинама јуриша и на Интерпол, Унеско, Савет Европе, ОЕБС, Светску трговинску организацију…

Шеф дипломатије Ивица Дачић каже да неуспех Приштине да уђе у Светску царинску организацију показује да им се осипа подршка:

– Како се буде повећавао број држава које повлаче одлуке о признавању независности, тако ће им бити све теже да остваре своје планове. Они могу да наставе да сањају столицу у УН, али јасно је да су се међународне околности промениле – наводи он.

Александра Томић, председница српске делегације у ПС Савета Европе, каже да је лобирање Приштине константно, у чему су им савезници Велика Британија и Албанија.

– Србија може да рачуна на подршку, не само држава које нису признале Косово, већ и многих других чији су посланици критични према кршењу владавине људских права и демократије, тако да би двотрећинска већина потребна за чланство била тешко достижна за самопрокламовано Косово – каже Томићева.

Она објашњава да је “евентуални захтев Косова супротан принципима из Статута Савета Европе, јер подрива јединство организације, пошто 13 чланица СЕ није признало једнострану независност”.

– Осим тога, много је усвојених резолуција у којима се наводи непоштовање људских права на КиМ, попут оне Дика Мартија о трговини људским органима 2011, где су наведени починиоци злочина лидери ОВК, али и Резолуција о поштовању људских права на КиМ из 2016. године, где је наглашена обавеза формирања ЗСО, а албанска страна по том питању ништа није урадила – каже Томићева, која објашњава да је минимални рок за процедуру пријема у чланство земље која нема проблема са статусом и владавином права две године.

Чланаринама до подршке

Како пишу “Новости”, Косово годинама покушава да пронађе кључ за врата Интерпола. Они плаћањем чланарина сиромашним државама у овој организацији хоће да изборе њихове гласове на скупштини полицијске организације која је заказана за новембар у Дубаију. Прошле године Русија и Кина заједнички су помогле Србији да спречи улазак Приштине у Интерпол.

(Вечерње новости)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!