Свет

Заборављени геноцид: Белгијски краљ убио 10 милиона људи у Конгу, а никада није кажњен!

Монструм Леополд II је у ери колонијализма у приватном власништву држао читав афрички Конго у и у њему израбљивао становништво и брутално га кажњавао одсецањем удова

КИНШАСА – Хорор. Белгијски краљ Леополд II, који је живео током 19. и почетком 20. века, убио је чак 10 милиона људи у афричкој држави Конго, а никада није кажњен за те злочине. Многи нису ни чули за тог човека који је мучки током колонијализма израбљивао један народ у његовом власништву, наређивао бичевање, одсецање руку и ногу старцима, женама или деци ако не успеју да произведу довољно добара на његовим плантажама, а многе од њих убијао је без околишања. Десетине несрећника свакодневно је умирало и од изгладњивања и тешких болести.

Борба за престиж

Леополд II је током владавине желео да, као и многи други монарси тог времена, држи колоније у другим деловима света, што је тада био знак богатства и престижа. У једном тренутку одлучио је да сву пажњу усмери на Конго и убрзо га се домогао. Основао је приватну компанију Интернационално удружење за истраживање и цивилизовање Конга, запослио чувеног истраживача Хенрија Стенлија да у његово име тамо успостави власт и тако постао једини владар територије 76 пута веће од његове родне Белгије.

Најимућнији човек

– Не желим да ризикујем да изгубим шансу да за себе осигурам парче величанственог афричког колача – говорио је он тада.

Читав Конго убрзо је претворио у огромне плантаже за експлоатацију природних богатстава, најпре слоноваче, а затим и гуме и тако постао један од најбогатијих људи у том тренутку. То му је омогућила читава популација Конга, која је била приморана да за њега ради бесплатно и без било каквих права. Свако село имало је квоте које је морало да испуни, а уколико се то не догоди, појединцима су одсецане руке или ноге или су зарађивали ударце бичем од коже нилског коња. Од 20 удараца њиме људи би губили свест, а од 100 умирали. За то је била задужена монархова приватна војска, која је спроводила терор јер несрећне људе није имао ко да заштити.

Никад није био у Конгу

Најзанимљивија је чињеница да Леополд II никада није ногом крочио на тло Конга, већ је све бруталности наређивао из далеког Брисела. Није га занимало на који начин постиже циљ.

Невиђена туга... Деци за казну масовно секли руке

Подигнут глас
ИЗАЗВАО МЕЂУНАРОДНИ СКАНДАЛ

У једном тренутку свет је сазнао за тортуру коју у Конгу спроводи Леополд II, што је изазвало негодовање са различитих страна, али и први међународни скандал почетком 20. века. Леополд II на крају је био принуђен да 1908. парламенту препусти управу над Конгом, али та земља никада заиста није ослобођена. Убрзо је постала класична колонија, која је и даље експлоатисана, а независност је стекла 1960.

***

Људски зоолошки врт у Бриселу, 1958. година

ljudski-zoo-vrt

У Бриселу је у периоду после II светског рата постојао „људски зоо врт“, место на коме су „цивилизовани“ европејци држали црну децу ограђену високом оградом, а доводили су своју децу да виде ту „нижу расу“. На слици једна фина госпођа даје слаткиш „експонату“, док остали цивилизовани европејци са дивљењем и чуђењем посматрају ту сцену.

***

Леополд II (фр. Léopold Louis Philippe Marie Victor, хол. Leopold Lodewijk Filips Maria Victor; Брисел, 9. април 1835. — Лакен, 17. децембар 1909.) је био краљ Белгије. Он је други син краља Леополда I, кога је наследио 1865. и остао на престолу до смрти 1909.

Био је брат Шарлоте, Царице Мексика и близак рођак Краљице Викторије.

Највише је познат као оснивач и једини власник Слободне Државе Конго, његовог личног приватног пројекта. Ова држава је обухватала простор данашње Демократске Републике Конго. Експлоатација гуме и слоноваче у Конгу су заснивала на принудном раду што је као последицу имало смрт десетак милиона Конгоанаца. Конго је био његов лични домен, његов лични пословни пројекат. Био је пријатељ са Хенри Мортон Стенлијем, истраживачем Африке.

Оженио се са Маријом Хенријетом Аном фон Хабзбург-Лотринген, надвојвоткињом Аустрије, 22. августа 1853. Са њом је имао три кћери и једног сина који је умро са 10 година. Имао је још 2 ванбрачна сина са француском проститутком са којом је склопио брак 5 дана пред смрт.

У Белгији је у његово време изграђено доста репрезентативвних здања у Бриселу,Остендеу и Антверпену. И поред тога, био је веома непопуларан краљ међу поданицима.

Наследио га је нећак, Алберт Леополд (краљ Алберт I).

 

13. 01. 2015. КУРИР (фото), Википедиа, СРБИ НА ОКУП, за ФБР приредила Биљана Диковић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!