Србија

Забрана међумесног аутобуског, железничког и водног превоза путника у Србији

Влада Србије донела је данас допуњену Уредбу о мерама за време ванредног стања, у вези са заштитом од ширења заразних болести, којом се уводи забрана обављања међумесног превоза путника аутобусима на територији Србије.

Новом уредбом такође се забрањује у Србији обављање међународног и унутрашњег железничког саобраћаја за превоз путника, као и међународног и домаћег водног саобраћаја за превоз путника.

Забрана се не односи на превоз за који је, у складу са епидемиолошком ситуацијом, добијена дозвола министра надлежног за послове саобраћаја.

Одлагање плаћања пореза и престанак протека рокова у судским поступцима

Донета је и уредба која се тиче пореских мера за време трајања ванредног стања. Уредба се, како се невоид, односи на правна и физичка лица, пољопривреднике и предузетнике који имају одобрено одлагање плаћања пореског дуга, и има за циљ повећање ликвидности пореских обавезника за време трајања ванредног стања.

Накнадно је саопштено из Министарства финансија да се ова Уредба у члану 2. односи на пореске обвезнике који имају одобрено одлагање плаћања дугованог пореза према члана 73. до члана 74 б Закона о пореском поступку и пореској администрацији.

Такође, како додају, према пореским обвезницима који већ имају потписан Споразум о одлагању пореског дуга са Пореском управом неће се предузимати мере за оне којима исплата рате доспева у марту месецу 2020.

“То значи да Пореска управа неће за време трајања ванредног стања по службеној дужности поништити споразум, односно укинути решење о одлагању плаћања дугованог пореза и неће ради наплате спроводити поступак принудне наплате, при чему се у наведеном периоду не обрачунава камата у смислу члана 75. и 76. Закона о пореском поступку и пореској администрацији” , наводи се у саопштењу.

Министар финансија Синиша Мали подсетио је и на раније економске мере Владе.

„Претходно је Народна банка Србије усвојила одлуке којима се прописује застој у отплати обавеза дужника (мораторијум), смањила референтну каматну стопу, а једна од првих мера је било издвајање додатног новца за јавне инвестиције и за једнократну помоћ за пензионере. Такође, за 10% ће бити повећане плате лекарима и медицинском особљу. У претходним данима смо имали и разговоре са представницима послодаваца и синдиката, и јасно нам је да су привредници у овом тренутку у тешком стању, и да држава треба да одговарајући начин да им изађе у сусрет“, рекао је министар финансија Синиша Мали.

Влада је такође усвојила уредбу о роковима у судским поступцима за време трајања ванредног стања. Ради заштите странака у парничним и ванпарничним поступцима, рокови за подношење жалби и тужби, као и предлози за покретање поступака, као и поступака извршења и обезбеђења, престају да теку за време трајања ванредног стања од 15. марта 2020. године.

Лекови без партиципације

Одлучено је и да ће се лекови са листе лекова, прописаних на рецепт, у периоду важења одлуке да се вирус ЦОВИД-19 прогласи заразном болешћу, издавати здравственим осигураницима без плаћања фиксне партиципације, наводи се у саопштењу.

Биће успостављена и два национална контакт центра, један за све информације у вези са вирусом ЦОВИД-19, док ће други бити намењен волонтерима. Сви грађани биће ускоро обавештени о броју телефона контакт центара.

Влада је поново апеловала на све грађане, да се најстроже придржавају свих прописаних мера “како бисмо из ове битке, сви заједно, изашли као победници”.

Ово је део мера које је јуче најавио председник Србије Александар Вучић, како би се смањило ширење заразе коронавирусом.

Извор: Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!