Економија

Задруге – спас за пољопривреду

Београд — У Србији има веома мало успешних задруга – око 2.000, од чега је око 1.300 пољопривредних, док је без њих незамислив посао фармера у у западној Европи.

На скупу у организацији Одбора за село Српске академије наука и уметности (САНУ) констатовано је, такође, како су за успешнији развој задругарства потребна политичка воља и усклађеност на свим нивома, од месних заједница до Владе и Скупштине Србије, јер развијено задругарство је спас за село и пољопривреду.

На округлом столу „Задруга – фактор одрживог развоја пољопривреде и села у Србији“, који је крајем ове недеље одржан у Крагујевцу организованом уз подршку Привредне коморе Србије (ПКС), учесници су се сложили да је решење за опстанак малих газдинстава у Србији, а њих је највише, удруживање у задруге. 

Само удружени сељаци, поручено је, могу имати рационално пословање, које подразумева смањење трошкова уз повећање приноса и побољшање конкурентности. 

„Годинама се у Србији смањује производња житарица, празне се обори, земљорадници немају коме да понуде и оно мало вишкова робе, немају новца да купе ђубриво, семе. Узрок свих ових недаћа је што нема квалитетних задруга у Србији“, упозорили су ученици скупа.

Годинама се чека доношење новог закона о задругама, јер без њега село највише трпи, а млађи радно способни мештани губе мотив да се и даље баве земљорадњом, указано је . 

Академик Драган Шкорић је нагласио да се од 4.600 села у Србији у фази нестајања налази, свако четврто или око 1.200 њих. 

„Свесни смо чињенице да села у Србији пропадају и да се смањује њихов број, а што најбоље илуструје чињеница да је више од 50.000 кућа напуштено и да је око 500.000 хектара обрадивих површина у парлогу. Са развојем задругарства биће заустављен нестанак села, повећана производња и кренуће се у равномеран развој свих региона у Србији“, закључио је Шкорић, председник Одбора за село при САНУ. 

Професор Пољопривредног факултета Универзитета у у Београду Миладин Шеварлић нагласио је да је опстанак малих газдинстава, могућ једино ако се организују у задруге, јер у супротном неће опстати. 

Професор Шеварлић је покренуо и питање реституције задружне имовине, тврдећи да је овај сектор оштећен за више од две милијарде евра по основу одузетих земљишних површина и имовине широм Србије.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!