Економија

Задружна имовина биће враћена задругарима?

Група од шездесетак представника Савеза акционара Војводине и Удружења за борбу против доминантне системске корупције „Обруч” била је у уторак у Београд да би представницима Владе Србије скренула пажњу на малверзације с државним и задружним пољопривредним земљиштем у Покрајини.

– Дошли смо да укажемо на корупцију и криминал, на пљачку у оквиру пољопривредног земљишта – изјавио је председник удружења „Обруч” из Раткова Ненад Илић.

Представници удружења окупили су се у парку код Владе Србије а примио их је потпредседник Владе и министар одбране Александар Вучић. Како је након састанка за „Дневник” казао Ненад Илић, задругари су задовољни исходом разговора јер им је обећано скоро решење тог проблема. 

– Први корак је да се провери шта је с кривичним пријавама које смо подносили свих ових година, а њих је на стотине за 50 војвођанских задруга. Такође, обећано нам је да ће се проверити шта је са захтевима за раскид приватизације, да би се коначно знало шта је у Војводини приватизовано по закону – казао је Илић, уз оцену да је реч о криминалу великих размера.

Он је навео да је задружна земља опљачкана, а сада већ по други или трећи пут препродата, између осталог и странцима. У оквиру свега тога нестало је, како је казао, 312.105 хектара задружне земље која се водила као друштвена, а с обзиром на то да разграничење никада није урађено, спорно је и око 300.000 хектара државног земљишта, за шта постоје докази. Њихов захтев је, како је навео, да се пониште спорне приватизације, додајући да за више од 50-60 задруга имају доказе.

Подсетимо, тим питањем прошле године бавио се Одбор Скупштине Србије за представке и предлоге, који одскоро не постоји, а председник тог тела Саша Дујовић у изјави за наш лист јуче је казао да је заправо спорна приватизација стотину земљорадничких задруга.

– Спорна је, у ствари, свака приватизација, а у Војводини је ту реч о 100.000 хектара. Надамо се да ће, с обзиром на спремност нових власти да се боре против криминала и корупције, и то питање коначно бити решено – казао је Дујовић.

Поменимо, проблеми су евидентирани у „Маглићу” из Маглића, „Војвођанки” из Малог Иђоша, „Фекетићу” из Фекетића, „Његошу” из Ловћенца, Агрокомбинату „Суботица”, „Војводини” из Бачког Брестовца, „Милетићу” из Српског Милетића, „Змајеву” из Змајева, „Зобнатици” из Бачке Тополе, а најгора је ситуација у „Раткову”, чија је комплетна документација лане предата Тужилаштву и МУП-у.

   С. Г.


Катастрофа у катастру

– У катастрима је општа пометња, и на то смо указали Влади Србије. Само у општини Оџаци, рецимо, недостаје 3.400 хектара државне земље – каже Ненад Илић, додајући да је, када су спорне приватизације у питању, само у случају „Раткова„ под сумњом 2.004 хектра.

 
Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!