Буџетом Србије за 2020. годину предвиђено је да се за финансирање буџетског дефицита, набавку финансијске имовине и отплату главнице по основу дугова домаћим и страним зајмодавцима за директне и индиректне обавезе државе, обезбеди 604,5 милијарди динара.
У предлогу буџета, који је Влада Србије данас проследила Скупштини, прецизирано је да ће се та средства обезбедити из зајмова домаћих и међународних комерцијалних и мултилатералних финансијских институција и иностраних влада и то у износу од највише 50,6 милијарди динара.
Средства ће се обезбедити и кроз емитовање државних хартија од вредности, односно државних записа и обвезница на домаћем финансијском тржишту у домаћој и страној валути, у износу од највише 312 милијарди динара, као и из примања остварених од емисије еврообвезница (државних хартија од вредности емитованих на међународном финансијском тржишту у домаћој и страној валути) у износу од највише 236,6 милијарди динара.
Од продаје домаће финансијске имовине превиђено је да се обезбеде и средства у максималном износу од 5,8 милијарди динара.
Оцењено је да су планирана примања по основу задуживања већа од средстава потребних за финансирање дефицита, отплату дуга и набавку финансијске имовине у износу од 499,5 милиона динара, што представља позитивну промену стања на рачуну.
У случају да није могуће остварити примања по основу задуживања у планираној пропорцији између зајмова и емитованих државних хартија од вредности на домаћем и међународном финансијском тржишту, могућа је промена структуре у оквиру датих извора финансирања, уз услов да се не пређе укупан износ планираних средстава за дату намену у висини од 605 милијарди динара.
Предвиђено је и да се, за финансирање буџетског дефицита и отплате доспелих обавеза по основу јавног дуга, током 2020. године могу користити средства са консолидованог рачуна трезора Србије, до износа који не угрожава ликвидност тог рачуна.
Објашњено је и да, уколико на крају 2020. године буде постојала позајмица, са консолидованог рачуна трезора, у зависности од услова на финансијском тржишту, може се пренети у наредну годину.
Уколико се у току године обезбеде примања од приватизације или повољнијих дугорочних концесионалних зајмова, пропорционално ће се смањивати други кредитни извори и емисије државних хартија од вредности на домаћем и међународном финансијском тржишту.
Буџетом је предвиђено и да Србије у 2020. години издају гаранције до укупног износа од 95,3 милијарде динара (752 милиона евра и 18 милиона кувајтских динара).
Поред осталог, планиране су гаранције за изградњу гасовода, набаку паметних бројила, изградњу станичне зграде Железничке станице Београд Центар, ревитализацију хидроелектране Ђердап 2.
Бета