Крагујевац – Уговор државе и „Фијата” о заједничком улагању и оснивању заједничког привредног друштва – с почетка „Фијат аутомобили Србија”, данас „Фијат Крајслер аутомобили Србија” – изазвао је бројне недоумице још уочи потписивања, 29. септембра 2008, а данас, након што се навршило десет година његовог трајања, поново је актуелан, са истом дозом дилема: шта тачно стоји у „затамњеним клаузулама” које су до данас недоступне јавности, остаје ли „Фијат” у Србији и под којим условима?
Премијерка Ана Брнабић каже да дилеме нема и да „Фијат” сигурно остаје у Србији. Међутим, споразум из 2008. предвиђа и могућност раскида уговора, с тим да обе стране потписнице морају да се сагласе о томе, у писаној форми. Уколико не буде те сагласности, уговор из 2008. остаће „потпуно на снази и деловаће” бар још пет година. Да ли ће у наредном периоду остати „на снази” и субвенције, које је држава до сада давала „Фијату” или ће ти односи бити регулисани на други начин, остаје упитно.
У поменутом петогодишњем интервалу, како уговор предвиђа, могуће су две опције. У случају прве, ако „Фијат” одлучи да купи државни удео у капиталу крагујевачке фабрике – држава ће имати „неопозиву и безусловну обавезу да прода”, а у случају друге опције, ако држава одлучи да прода свој део – „Фијат” ће имати „неопозиву и безусловну обавезу да купи”. Могућност да држава купи „Фијатов” део постојала је само пре закључења трансакције. Подсетимо, „Фијат” је већински власник заједничке компаније са уделом од 67 одсто, а држава је мањински партнер са 33 одсто капитала.
Уплаћени оснивачки улог заједничког привредног друштва је 700.000 евра, с тим да је „Фијат”, сходно двотрећинском уделу у капиталу, уплатио 469.000 евра, а држава, као власник једне трећине компаније, 231.000 евра. Заједничко предузеће уписано је у регистар са далеко већим основним капиталом. Реч је о 300 милиона евра, с тим да „Фијату” припада 200 милиона, а држави 100 милиона евра. На заједничко привредно друштво држава је пренела имовину у вредности од 50 милиона евра. У уговору из 2008. наведено је и да „кумулативна улагања” заједничког привредног друштва износе 709,1 милион евра, а према изјавама представника државе и „Фијата”, у обнову старих „Заставиних” погона и набавку машина инвестирано је око 1,3 милијарде евра.
Уговором из 2008. било је предвиђено да у крагујевачкој фабрици аутомобила буду ангажована 2.433 радника. У синдикалним организацијама, међутим, кажу да не знају тачно колико људи данас ради у заједничкој компанији наше државе и торинског „Фијата”. Средином 2016. са посла је отпуштена читава једна смена, око 750 радника.
Фабрика аутомобила у Крагујевцу данас ради у две смене и са четири пута мањим обимом од максимално предвиђеног капацитета, који подразумева производњу око 250.000 возила у току једне године. У првој години извоза „500-Л”, 2013, у фабрици је направљено и на страна тржишта испоручено око 117.000 аутомобила, овогодишња производња биће тек нешто већа од 60.000 возила. Данас је вредност извоза за око 600 милиона евра мања него 2013, када је износила 1,5 милијарди евра.
Уговором из 2008, који су потписали покојни директор „Фијата” Серђо Маркионе и бивши потпредседник владе Млађан Динкић, није утврђена обавеза производње другог модела аутомобила, поред „500-Л”. Та могућност само је назначена речима да ће заједничко привредно друштво „уложити комерцијалне напоре, у складу са развојем послова и захтева тржишта, ради започињања производње другог модела аутомобила”.
Подсећамо, председник Александар Вучић изјавио је за „Политику”, приликом покретањa производње редизајниране верзије „500-Л” средином прошле године, како се „нада и очекује” да ће Влада Србије до краја 2018. потписати нови уговор са „Фијатом”.
Аутор: Бране Карталовић, Политика.рс
Kakaв „загонетан однос“, чиста симбиоза лопина у Фијату и лопина на власти. Први добијају субвенције украдене од српских пензионера а други политички маркетинг и паре преко на царини надуваних фактура за делове од којих се склапа овај политички пренадувани жабац кога нико у Америци не купује па фабрика ради са четвртином капацитета – довољно да се крађа буџета и избегавање пореза у Италији кад је у питању Фијат настави.
Наравно дупеувлакачка политика блокира све коментаре са овим подацима да се не би знало да њене удбашке газде пљачкају народ.