КЉУЧА око малине и ове године. Малинари су у среду на протесту у Ариљу најавили да ће 7. јула блокирати све путеве до откупних места и хладњача, ако држава не реагује и утиче да се откупна цена повећа на 1,83 евра, односно 250 динара за килограм.
Колико је „вруће“ међу малинарима, најбоље показује и инцидент који се догодио у Ариљу, када је дошло до кошкања произвођача и откупљивача. Реаговала је и полиција и брзо смирила страсти.
На протесту су произвођачи најавили радикалније акције. Захтевају успостављање тржишне вредности „црвеног злата“, у сезони када малине, због временских неприлика, неће бити довољно да се напуне хладњаче. За 1. јул заказан је састанак у Влади Србије са министрима пољопривреде и трговине. Кажу да ће инсистирати да хладњачари до 7. јула прихвате цену од 250 динара, а у супротном уследиће излазак на улице са механизацијом.
– Блокираћемо саобраћајнице и хладњаче – став је малинара изречен са говорнице у центру Ариља. – Тражимо и смену Рада Љубојевића, власника фирме „Сирогојно компани“ са места председника Привредне коморе Ужица и трећег по величини извозника малине, јер је он у сукобу интереса.
Испред Асоцијације малинара Добривоје Радовић је рекао да је велики проблем потписивање уговора са откупљивачима и да малинаре неће претворити у „политичаре“. Уз то, он је затражио да проблем реши председник државе Александар Вучић.
– Очекујемо цену од 1,83 евра – казао је Радовић. – Мачва је продавала малину по цени од 120 динара. Ако се не постигне договор до 3. јула, па да цена буде 1,83 евра, биће све блокирано у Србији. Једна француска компанија понудила је 158 динара за килограм, али узалуд када су произвођачи са југа Србије већ продали део малина по ценама од 80 до 120 динара.
Међу произвођачима који су били у Ариљу, дошли су малинари из Ужица, Бајине Баште, Пријепоља, Косјерића, Пожеге и Нове Вароши. Протеста је било и у Пријепољу. Тамо за килограм малине добијају 130 динара.
– Ове године малину у Полимској долини „тукле“ су разне непогоде, од снега, мраза и ниских температура, па све до недавног града, међутим, ништа је није уништило као што је ниска овогодишња откупна цена – сматрају произвођачи овог јагодичастог воћа.
ПРОСИПАЛИ НА АСФАЛТ
МАЛИНАР Незир Брајанац из Велике Жупе, надомак Пријепоља, под засадом малине има скоро два хектара. Незадовољан тренутном ценом током протеста он је просуо неколико гајби малина на пут и том приликом казао да је ово слика и прилика државе у којој живимо.
– У гајбу малине стане око 2,2 килограма, цена радне снаге, односно, берача износи 80 динара, половину од тога, од остатка треба да платим репроматеријал и да нешто и зарадим – истакао је револтирани Брајанац. – Са овом ценом, међутим, осуђени смо на пропаст.
УВОЗ УНИШТАВА
ПРЕДСТАВНИЦИ малинара подсетили су да је Србија извезла 90.000 тона малине прошле године, а увезла малину из 25 држава. Иначе, просечна цена малине прошле године била је 313 динара. Малина сад већ доста подбацује, а то се види ових дана у засадима широм западне Србије. Плод споро дозрева па је прилив у хладњаче смањен, а то даје наду да ће у наредним данима бити времена да се цена коригује. То се већ дешава, уочи протеста, хладњачари су у Ариљу откупну цену повећали са 100 на 163 динара.
Новости