У Парламентарној скупштини Савета Европе закључено је да Закон о слободи вероисповести у ЦГ није упоредив ни са једним законом ЕУ.
Учесници скупа у Парламентарној скупштини Савета Европе, посвећеном новоусвојеном Закону о слободи вероисповести у Црној Гори, закључили су да тај закон “није упоредив ни са једним законом из правне тековине Европске уније”, саопштено је данас из кабинета Народне скупштине.
Kако се наводи, закон не поштује “ни основне и елементарне норме и стандарде када је у питању верско законодавство”.
Учесници су истакли током расправе да је закон “дубоко правно неутемељен и супротан одредбама устава Црне Горе”, као и “одредбама Европске повеље о људским правима и препорукама Венецијанске комисије”.
Додаје се да је циљ тог закона “директно уперен ка отимању имовине Српске православне цркве и угрожавању права српске верске заједнице”.
Делегација скупштине Србије учествовала је на том скупу, који је одржан у организацији невладине организације Европски центар за право и правду са седиштем у Стразбуру.
Биљана Пантић Пиља и Александар Шешељ нагласили “бројне слабости закона”, са правног, политичког и становишта негативних друштвених импликација.
Они су позвали институције Савета Европе да реагују на “антиевропску суштину закона”.
У дискусију су се укључили и представници Велике Британије, Холандије, као и представник европске верске заједнице чији је члан Српска православна црква.
Бета