РУДАРИ који буду штрајковали на радном месту, могли би да заврше – у затвору и до пет година! Овај сценарио је известан уколико се усвоји нови предлог закона о рударству и геолошким истраживањима, који практично забрањује протест! Министар енергетике Александар Антић се правда угрожавањем здравља уколико се штрајкује у јами, али синдикати објашњавају да је протест на месту на којем раде – уставно право сваког запосленог.
Могућност коју просветари имају да штрајком стопирају рад школа, таксисти да закрче град, здравствени радници да затворе домове здравља, могли би да изгубе – рудари. Јер им се предлогом новог решења онемогућава да протестују на свом радном месту, у самом руднику.
О томе је јуче говорио и министар рударства и енергетике Александар Антић, бранећи Закон у Скупштини Србије.
ПРЕТЊЕ
РАДНИЦИ највећег рудника у Србији, комплекса РТБ “Бор”, кажу да се апсолутно противе одредбама у којима им се прети затвором и плаше се шта се може догодити ако се буду бунили. Нама је на првом месту здравствена заштита радника у рудницима, јер се боримо управо за соствени живот – напомиње Горан Јовановић из Самосталног сидниката металаца Србије у РТБ “Бору”. – Ипак, претња затвором потпуно ограничава наше могућности. Како онда да сутра изађемо да се жалимо за било шта, ако знамо да можемо да завршимо у “лисицама”?
– Још се разматрају амандмани који су поднети на члан 177, који је везан за забрану штрајкова и окупљања у оним деловима рудника у којима може доћи до угрожавања живота и здравља – каже Антић. – Знам да одредба према којој је запрећена затворска казна од једне до пет година за оне који прекреше одредбу о штрајку звучи грубо, али у таквим деловима рудника постоји огромна могућност за нарушавање здравља, па чак и да се изгуби живот.
Синдикалци сматрају да се усвајањем акта какав је предложен, директно крши Закон о штрајку, у којем протестанти никако не могу кривично да одговарају, већ само прекшајно. Што значи, не прети им се стављањем “иза решетака”.
Закон о штрајку чак предвиђа да радници треба да протестују у својим радним просторијама, а рударима су то, логично, рудници – објашњава Ранка Савић, председница Асоцијације слободних и независних синдиката Србије.
ЛАКША ОТПУШТАЊА
УКОЛИКО би се усвојио спорни члан, а рудари изгубили право да штрајкују у јамама, отворила би се могућност да се неки рудници затворе без веће медијске помпе и протеста заспослених, мисле још синдикаци. Наиме, међу 17 предузећа које држава штити до маја следеће године налазе се и неки рудници.
М. Л. ЈАНКОВИЋ, Новости