Србија врло добро напредује у примени прописа ЕУ у области енергетике у оквиру Енергетске заједнице југоисточне Европе рекао је данас заменик директора Секретаријата Енергетске заједнице Дирк Бушле.
На скупу „Европска енергетска политика – изазови за Србију у процесу приступања“ Бушле је рекао да је чланство у Енергетској заједници корисно јер пружа могућност земљама да почну да примењују европске прописе у енергетици и да се припреме за тржиште ЕУ.
– Из угла енергетске зајендице, Србија врло добро напредује. Прва сте земља која озбиљно примењује Трећи (енергетски) пакет. Једна сте од водећих земаља у отварању тржишта, што је, на крају, главни тест за то колико сте озбиљни у примени европских прописа – рекао је Бушле.
Он је додао да ту има „спотицања“, али да Србија добро напредује и да, између осталог, има врло развијено регулатерно тело, односно Агенцију за енергетику, чију улогу и независност, како је додао, још треба оснажити.
Бушле је рекао да у региону треба ускладити реформу енергетског сектора и одрживи развој енергетике, како не би дошло до великог раскорака у тим процесима као у случају Бугарске која је предалеко отишла у подстицању обновљивих извора енергије.
Оценио је и да Енергетска заједница југоисточне Европе треба да има више слуха за земље региона у погледу начина на који се циљеви остварују, али не и да мења циљеве.
Генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Горан Свилановић је рекао на скупу да су проблеми земаља региона у области енергетике слични: да су зависне од нискокалоричног угља и од увоза енергената уопште.
Свилановић је рекао да у региону нема много снабдевача енергијом, да је енергетска ефикасност врло ниска, а инфраструктура застарела.
Он је додао да су емисије гасова са ефектом стаклене баште мале у региону, али да је то пре свега последица неразвијене привреде и да убудуће треба имати у виду да ће развој подразумевати и раст емисија штетних гасова.
На скупу је изнет податак да се у Србији емитује 6,5 тона угљен диоксида по становнику, што је близу просека ЕУ.
Свилановић је рекао да ће решења у области енергетике захтевати много више средстава него што земље региона могу да приуште и да, пошто нису у положјау да се додатно задужују, доступна средства треба пажљиво користити.
Бета
Kakva drskost, i bezobrazluk, … Da li je moguce da će Srbija ovo dozvoliti???
zemljo otvori se!!!!!