Предузетницима који плаћају паушални порез стигло је решење са обавезом и већом од 50 одсто него претходне године. У Пореској управи кажу да овакав намет зависи од просечне зараде у општини, а послодавци да није коректно да они који лоше послују трпе и због компанија са високим платама.
Фризерски салон Божице из Инђије неће радити од понедељка. Тада ће бити и обрисан у Агенцији за привредне регистре, а окидач за овакву одлуку Божици је било октобарско пореско решење.
– Прошле године сам плаћала паушални порез од 9.995 динара месечно. Недавно ми је, међутим, стигло решење на 15.800, што је раст за 52 одсто. Годишње је то осам плата које дајем радници, па кад све саберем, више немам рачуна да радим – прича Божица.
Саговорница “Блица” каже да су јој у Пореској управи објаснили да су на њене обавезе повећане због раста просечне зараде у Инђији, али да она не може да прихвати и да доживљава крах јер многе компаније у овој општини имају велике плате.
У Инђију су иначе последњих неколико година дошле компаније попут „Хенкела“, „Изотерма“, „Гас-теха“, немачког „Тисен-Крупа“, италијанске „Фармине“…
У Пореској управи објашњавају да висина паушалног пореза зависи од просечне месечне зараде у општини. Изузетно, али од утицаја може бити и просечна зарада у општинама у оквиру истог округа.
– Прошле године у Инђији је сваки запослени зарађивао 46.495 динара просечно. С обзиром, међутим, на економску снагу ове општине, али и просечну зараду у овом округу, полазна основица за Инђију била је 49.109 динара – кажу у Пореској управи за “Блиц”.
Додају и да се овакав критеријум примењује уколико је месечна зарада у општини мања или већа за више од десет одсто од просечне зараде у земљи.
На питање да ли је коректно да један фризер у Инђији трпи због добрих зарада у овој општини, Милица Бисић, професор Јавних финансија и порески стручњак, каже да решење постоји.
– Жалба да је добио висок порез паушалцу даје и право да води књиге. Пореске обавезе тако ће бити тачно у складу са оним колико је радио, па их неће ни бити уколико је остварен губитак – каже Бисић за “Блиц”.
Милица Бисић такође каже и да критеријуме за висину паушалног пореза одређује Влада и да је његову зависност од зараде у општини одредила ранијих година.
Према подацима Агенције за привредне регистре само у августу је угашено 940 предузетничких радњи. Од почетка године из регистра је обрисано више од 17.000 предузетничких радњи, што је око 2.000 месечно. Предузетници су најчешће гасили ресторане, трговину на мало у неспецијалнизованим продавницама, фризерске и козметичке салоне, радионице за поправку возила, такси превоз, трговину одећом…
Блиц
Sve ode u pm, ostade samo nerad.
treba nahraniti administraciju srbije,gomilu neradnika i izmisljenih radnih mesta!!!
nije isto raditi u opstini i baviti se nekim teskim zanatom,navikla birokratija jesti hleba bez motike i bogatiti se na tudji racun,zaista sramota
e ne , da ne treba da rade za ZLOCINACKO UDRUZENJE PROTIV SRBIJE I SRBSKOG NARODA !!!