Први међународни инвеститор заинтересован за улагање на Криму, откако је полуострво постао део Руске Федерације након проведеног референдума, је Кина. Руски лист Комерсант пише како кинески државни и приватни инвестициони фондови намеравају да учествују у финансирању изградње транспортног коридора са руског копна према Криму. Спекулише се како пројекат вреди око 1,3 милијарде УСД.
Они упознати са ситуацијом истичу у разговору за Комерсант како је ово пре свега политички потез, демонстрација све бољих односа између Москве и Пекинга уочи тензија између Русије и Запада.
Руско министарство транспорта планира да потпише меморандум са кинеским компанијама о пројекту који ће спајати Крим са руском регијом Краснодарском. Још увек није познато о каквом се тачно пројекту ради – дв су могуће опције, или ће градити мост на којем ће бити жељезничка пруга и путева за аутомобиле или ће се пак градити комбинација моста са подморским тунелом.
Ова сарадња, која је за Русију изузетно политички важна, могла би Кини да отвори приступ и другим великим пројектима у региону, што пак забрињава поједине руске инвеститоре који се боје да би притом они могли изгубити предност. Но, баш због тога што се ради о политичком потезу, Пекинг може да рачуна на повољне услове у Русији.
Политика и економија су данас посве испреплетене, а Кина схвата те односе сасвим добро. Подсетимо и на податак како ће кинеске грађевинске компаније бити кључне у обнови ратом разрушене Сирије, што је засигурно резултат – између осталог – и кинеско улагање вета, заједно са Русијом, на све резолуције УН Вијећа Сигурности које су садржавале претњу војних интервенција у Сирији.
Руско министарство за сада још увек није званично коментарисало договор с Кином, но један њихов извор открива како се управо договарају последњи детаљи. Надаље, исти извор сугерише како би пројекат могао бити финансиран кинеском валутом.
Студија о повезивању Кримског с регијом Краснодарском требала би бити комплетирана до 1 новембар
Кина је планирала да инвестира на Криму и пре него је полуострво изашао из састава Украјине ове године. Крајем 2013. Кина је потписала са тадашњим украјинским властима на челу са Виктором Јануковичем споразум о изградњи луке на Криму. Кинеске компаније такође рачунају и на изградњу новог аеродрома на Криму и друге пројекте.
Надаље, 2013. године бродоградилиште у кримском граду Феодоссија изградило је војни брод за Кину у вредности од 350.000.000 УСД, те је тренутно у фази изградње још једног.
Адванце.хр, Србин.инфо
Majmunce Os BANANU
Majmunce Os BANANU
bravo Kina
Zelim im punooooooo sokova i da se nikad ne oporave.
Бићете ви сваки да све више и шоку.