Наука и Технологија

Западна електронска шпијунажа забрањује сарадницима компјутере кинеског „Ленова“

Забрану коришћења компјутера „Ленова“ истовремено уводе британске МI-5 и МI-6, службе електронске шпијунаже Аустралије, Канаде, Новог Зеланда и америчка Агенција за националну безбедност (NSA)

БРИТАНСКЕ специјалне службе – МI-5 (контраобавештајна) и МI-6 (обавештајна) – забраниле су својим сарадницима да користе персоналне компјутере које производи кинеска фирма „Леново“.

Како је објавио лононски лист „Индепендент“, британске специјалне службе своју забрану су објасниле тиме што ту компјутерску фирму „посредно подржава кинеска влада“.

Међутим, то је само „фасада“ подозрења Британаца. Јер, они, заправо, не крију да сумњају да „Леново“ своје компјутере „специјално чини погодним за хакерске нападе“.

Ако је веровати извору „Индепендента“, наводно су електронске шеме и „штепови“ кинеског произвођача тако измењени да Кинези могу да се у њих дистанционо укључе и да „покупе“ њихов садржај.

Забрану на коришћење компјутера „Ленова“ истовремено уводе службе електронске шпијунаже Аустралије, Канаде, Новог Зеланда и америчка Агенција за националну безбедност (NSA).

Аустралија је раније – због сличних подозрења – забранила кинеској фирми „Хуавеј“ да учествује не њеним тендерима чија је укупна вредност послова била 37 милијарди долара.

Повезани чланци

„Леоново“ је 2005. купило право производње персоналних компјутера од америчке корпорације IBM (International Business Machines ).

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Хехе, а ако се узме у обзир да можда масони управљају Кином, онако, како само они знају, јасно је која је сврха 🙂

    Може бити – не мора да значи

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!