Западне силе инвестирале су у Косово огроман капитал, и финансијски и политички. Међутим, пројекат косовске државности, у који су толико много уложили, пропао је. Зашто, покушава да објасни Андреа Лоренцо Капусела у књизи „Изградња државе на Косову“.
Независност није за Косово
Основни разлог због кога је Капусела написао књигу „Изградња државе на Косову – демократија, корупција и ЕУ на Балкану“ јесте то што, како каже, нигде на свету није постојао тако амбициозан пројекат изградње државе као на Косову. Косово, како Капусела каже, добија двадесет пута више новца од просечне земље у развоју.
Капусела је од 2008. до 2011. радио на Косову, тако да је књига коју је написао својеврсно сведочанство из угла инсајдера, али такође даје и стручну, аргументовану и студиозну анализу о томе како је Косово постало део мрачне стране балканске историје.
Снажна војна, финансијска, политичка и лобистичка интервенција Запада није успоставила демократију и поштовање људских права, веч крхке институције које грађанима не могу да пруже безбедност.
Капусела огољава процесе у којима предаторска елита на Косову шверцом, корупцијом и организованим криминалом држи у рукама грађане као таоце пред очима ЕУ и УН.
– Америка и Запад снажно подржавају пројекат косовске државности јер су САД 1998/99. достигле врхунац моћи као униполарна сила и покушале су да установе преседан по коме би могле да интервенишу изван система УН. Не мислим да их је Косово као такво превише интересовало, али искористили су га као повод за установљавање тог преседана – тврди Капусела.
– Мислим да независност није решење за Косово. Има још отворених питања које би требало решити. Под великим знаком питања је да ли ће Бриселски споразум у томе успети. Напредовање ка косовској независности убрзано је након марта 2004, после насиља против Срба и УН. Тада је међународна заједница одлучила да се убрза процес решења косовског статуса јер Косово губи стрпљење. Али, то је било прихватање уцене. То отворено кажем у књизи. Они настављају да користе ту врсту тактике јер им је тако нешто успело у прошлости – закључује Капусела.
Спутник, Вестионлине