Свет

Западно спиновање Сирије по моделу Џејмија Шеја

У западном јавном мњењу покушава се са стварањем слике о руској одговорности за милионе сиријских избеглица. За грађане Србије, неизбежно је повлачење паралеле са сличном медијском кампањом из 1999. године, пред НАТО агресију.

Иако избегличка криза траје годинама, западни политичари и медији покренули су питање хуманитарне катастрофе у Сирији управо у тренутку када снаге легитимне сиријске владе, потпомогнуте руском авијацијом, напредују на свим фронтовима.

“Црвени аларми” поводом “хуманитарне катастрофе” адресирани су на војну улогу Русије у Сирији, сматра аналитичар Цвијетин Миливојевиц́ у изјави за “Спутњик”.

– Очигледно је да су руска бомбардовања положаја Исламске државе довела до преокрета на терену и регуларне снаге које предводи сиријски председник Асад напредују и ослобађају део по део територије. Очигледно је и да се некоме из НАТО то не допада јер они су неколико година форсирали статус кво, у коме су, под плаштом помоц́и “демократској опозицији” дозвољавали да се тамо формира тзв. Исламска држава – каже Миливојевиц́.

Због одлучности акције руских и сиријских снага, НАТО покушава да се фокусира на “негативне последице” те интервенције, наводи он.

– То се чини тако што се број цивилних жртава интервенције преувеличава и ствара се спинована стварност у којој људи беже од руских бомби, а не од грађанског рата који траје 4-5 година – каже Миливојевиц́. У овом тренутку, то најпре одговара Турској, која је у озбиљном конфликту са Русијом, али и онима који предводе НАТО, пре свега САД, као и јачим земљама ЕУ, каже Миливојевиц́.

Слична кампања против СРЈ

Слична кампања вођена је и 1999, пред НАТО агресију на Југославију. Један од пропагандних повода за агресију НАТО на СРЈ биле су, подсец́а Миливојевиц́, оптужбе на рачун тадашњих српских и југословенских власти да из чиста мира протерује грађане албанске националности са Косова и Метохије.

– Колоне избеглица које су јездиле према граници Албаније и Македоније биле су слика која је требало да убеди западно јавно мњење у оправданост војне интервенције – каже Миливојевиц́ и подсец́а да је наводно протеривање Албанаца са Космета било оправдање за признавање једнострано проглашене независности Косова.

– Наравно да је било избегличких колона. Колико је било људи који су протерани силом, а колико је људи кренуло зато што је неко из паралелних структура и ОВК инсистирао да људи крену да би то била врста лајтмотива за војну интервенцију, ми не знамо – каже Миливојевиц́.

И у случају Космета и у случају Сирије постоји употреба јаког хуманитарног мотива да би се постигли политички и војни циљеви, сматра Миливојевиц́. Западни медији фокусирају се на наводну хуманитарну катастрофу у другом по величини сиријском граду Алепу, око кога се вец́ годинама воде жестоке борбе. Снаге регуларне сиријске армије, потпомогнуте руском авијацијом, налазе се пред капијама Алепа, а турски премијер Ахмет Давутоглу обец́ава да ц́е његова држава бранити тај град. Од кога?

Турској већи непријатељ Курди него џихадисти

Турска заправо брани Алеп од Курда, каже Миливојевиц́, и Руса који долазе из ваздуха. Они, према његовим речима, мењају војно-политичку ситуацију на територији Сирије, поготово оног дела који је под контролом Исламске државе. Курди су уз то и вечити непријатељи турске државе.

 

– Очигледно је да се фронт сужава. Властима у Турској непријатељ није Исламска држава, мислим да њих у овом тренутку третирају као економске партнере, а нису ни остале “опозиционе” војне формације. Испаде да је у виђењу званичне Анкаре једини непријатељ Асадов режим, зато што се он бори против настајања квазитворевине назване Исламска држава, Русија и курдске војне и политичке формације – каже Миливојевиц́.

НАТО је скоро јединствен по овом питању. Од НАТО земаља Миливојевиц́ издваја једино Француску, која је из својих егоистичних разлога, после терористичких напада у Паризу, прва помогла Русији у бомбардовању циљева Исламске државе.

– И САД и остале велике чланице НАТО понашају се по принципу “не занима нас шта се дешава у обрачуну Руса са Исламском државом, битно је да Руси не дирају фаланге које се боре против Асада” – каже Миливојевиц́.

Према његовим речима, тај став је лицемеран јер је управо Запад одговоран за гурање Блиског и Средњег истока у кризу.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!