Мисија Уједињених нација на Косову и Метохији (УНМИК) имала је доказе о злочинима почињеним на овом простору, али је већина документације уништена, рекао је за Срну извор из УНМИК-а, позивајући се на изјаве бивших портпарола УНМИК полиције и писане изјаве предате истражитељима Еулекса.
Запаљена је архива у полицијској станици у Пећи, банка података – архива у згради ЕУ на Драгодану у Приштини, као и документација у главном штабу Косовске полиције, такође у Приштини, тврди овај извор који је желео да остане анониман.
Према тим тврдњама, документација о бројним истрагама које су водили УН полицајци уништавана је у периоду од 2006. до краја 2007. године. То је рађено смишљено, како би се оспориле истраге које су већ биле започете.
Било је планирано да Еулекс истражиоци наставе започете истраге, међутим, информације о локацијама где је документација чувана процуриле су до заинтересованих кругова.
То је било довољно осумњиченима, иначе врло моћним и утицајним факторима косовског друштва, да организују подметање пожара и на тај начин униште труд УН полиције да се разоткрију бројни злочини почињени не само пре уласка УНМИК-а већ и у његовом присуству.
Ову информацију, како тврди СРНИН извор, потврдио је бивши председник Врховног суда Косова Реџеп Хаџимуса, који је на више затворених састанака износио упозорења да је нестала (уништена) документација о злочинима, посебно о политички мотивисаним убиствима.
Позната је и изјава бившег јавног тужиоца Косова Хилмија Житије који је у више наврата тражио од УНМИК-а да му преда документацију, али је добијао негативан одговор, јер је документација већ била „нестала“.
Верује се да је уништавање документације организовано са највишег нивоа, јер су истрагам били обухваћени лидери ОВК, као и део садашњег политичког естаблишмента. У том контексту помињани су Хашим Тачи, Јакуп Краснићи, Азем Суља, Агим Чеку, Фатмир Лимај и хашки оптуженик Рамуш Харадинај.
Ликвидирани су крунски сведоци истрага – Џемаил Мустафа, саветник бившег председника Косова, Хаки Имери, близак сарадник Ибрахима Ругове из Србице, упоришта ОВК, као и низ других особа која су била укључена у истраге о злочинима над цивилима и личностима од политичког утицаја, Срнин извор.
На нестанак документације и доказа у више наврата је, како наводи овај извор, упозоравала је Британска амбасада из Приштине централу у Лондону, а о томе је говорио и бивши шеФ УНМИК-а за север Косова Џералд Галучи. Међутим, под притиском неких, наводно америчких дипломата, стављен је вето на британска упозорења. Постоје индиције да је, ипак, нешто од документације сачувано на чиповима.
Упркос таквим тврдњама, искуство са убиством двоје српске деце у Гораждевцу и одустајање Еулекса од даље истраге, потврђује сумње да су докази уништени и да неће бити ништа од оптужнице на рачун лидера косовских институција.