СВОЈ глас против закона о уређивању зарада у јавном сектору дићи ће 28. септембра испред зграде Владе синдикати запослених у просвети, али је и већина гранских удружења окупљених у Савез самосталних синдиката Србије незадовољна текстом овог прописа. Из преговора су још на почетку изашли запослени у култури, а заједнички став свих је да не би требало прописима строго парцелисати јавни и приватни сектор.
У СССС наглашавају да је непримерено и непотребно да, на пример, дневнице утврђује Влада, пошто сматрају да је за то довољан колективни уговор.
– Очигледно је да је намера законодавца да себи максимално олакша, а радницима отежа – кажу у СССС.
За Ивицу Цветановића, председника Конфедерације слободних синдиката Србије, у чији састав улази највећи број радничких удружења запослених у јавном сектору, предлог закона о платама у јавној управи довешће их у ситуацију да нема колективног преговарања, како по питању зарада, тако и по питању било које друге области која се тиче запосленог.
– Не треба нам посебан закон о раду који се односи само на јавне службе – сматра Цветановић.
Најважније је, према његовом мишљењу, да зараде и стандард радника морају да се дефинишу по важећем Закону о раду и колективном уговору.
– Не дозвољавамо могућност да радници немају утицаја на своју плату и да се укида колективни уговор који даје већа права од закона – каже Цветановић.
Новости.рс