БАЈИНА БАШТА – После номинације средњовековних надгробних споменика, стећака из Растишта и Перућца, за добијање статуса светске културне баштине који подразумева заштиту
УНЕСКО, нагло је порасло интересовање за нова истраживања у овом делу Србије.
Недавно је, тако, екипа предвођена мр Љиљаном Мандић, археологом саветником у Народном музеју из Ужица, историчарком уметности Јасном Станковић, кустосом-референтом за археолошке локалитетете при установи „Култура“ из Бајине Баште, те Благојицом Ристићем, сарадником ужичког музеја, боравила и у Зарожју подно Повлена.
– Комплетно подручје општине Бајина Башта археолошки је веома занимљиво и богато праисторијским, римским, рановизантијским, касноантичким и средњовековним наслеђем. Долазак у Зарожје није био узалудан јер смо наишли на интересантне локалитете: Мисиште, Ћарци и Васићи – каже мр Љиљана Мандић.
На два места, екипа је пронашла и добро очуване стећке, који ће бити истражени, а већ сада је извесно да су посебно вредни они на месту Мраморје, који се налазе на катастарској парцели Светлана Прокића. Има, међутим, и посебних примерака, на којима су исклесани разни мотиви, од женских фигура до разгранатог дрвета, па – с обзиром на то да се налазе тик покрај сеоског пута – могу бити још једна туристичка атракција, придодата причи о воденици вампира Саве Савановића. Истраживачи су и њу посетили, пронашавши у близини веома старе остатке глинене опеке…
Зарожје, иначе, има још неколико локалитета за археолошка истраживања, као што су Барати, Лучевик и Вујетићи, а хоће ли бити озбиљнијих испитивања понајвише ће зависити од могућности општине да обезбеди потребна средства. н
МУЗЕЈ
БЛАГОЈИЦА Ристић, пасионирани истраживач-аматер из Раче и дугогодишњи сарадник Музеја из Ужица, иницирао је бројне археолошке радове у околини манастира Рача, а поводом проналазака у Зарожју предложио је општинарима да се отвори локална музејска поставка. Јер, вели, имали би шта да изложе, а да се не постиде…
Р. Блануша, Новости