Крагујевац – Руководство „Застава оружја“ вратило се са сајмова у Лас Вегасу (јануар) и Абу Дабију (фебруар) са добрим вестима. У коцкарској престоницисвета, уз подршку стратешког партнера „Југоимпорт“ СДПР, потписан је један велики и три мања уговора о испоруци робе вредне око 32 милиона долара, док ће детаљи послова са блискоисточним партнерима, традиционално добрим купцима нашег оружја, бити конкретизовани у периоду од априла до јуна, будући да земље овог дела света своје војне буџете усвајају током прва три месеца.
Са тим уговорима, крагујевачка фабрика би ове године требало да оствари извоз од око 40 милиона долара, што је за око 15 милиона више него 2012, која је била изузетно добра за фабрику.
– Амерички партнер „Сенчри интернешенел армс“, са којим смо потписали укупно четири уговора, већ је продао комплетно уговорене количине оружја које ми тек треба да направимо. Клијенти „Сенчрија“ су га унапред авансирали, што довољно говори о квалитету нашег оружја, а реч је о врло захтевном тржишту и пробирљивим купцима – каже генерални директор „Застава оружја“ Раде Громовић.
У разговору за „Политику“, он открива и један интересантан детаљ са сајма у Лас Вегасу који би нашој држави, како каже, могао да буде сигнал да више улаже у сопствене фабрике оружја, муниције и опреме.
– У „Сенчрију“ добро знају колики су наши капацитети, па су били приморани да одбијају нове купце и поруџбине, иако су констатовали да би у САД могли да продају знатно веће количине нашег оружја. Тражња за „Заставиним“ оружјем далеко премашује наше производне капацитете – објашњава директор Громовић.
У првом, највећем уговору са „Сенчријем“, вредном 27,5 милиона долара, дефинисана је испорука око 90.000 комада полуаутоматских карабина разних модела и око 20.000 пиштоља М-57, М-88 и ЦЗ-999. Други уговор (1,4 милиона долара) тиче се пласмана око 5.000 стандардних ловачких репетирних карабина маузер система М-70 и М-85, као и малокалибарских пушака, трећи (1,2 милиона) односи се на испоруку око 10.000 комада новоразвијене малокалибарске пушке „москито“, а четвртим (два милиона долара) дефинисана је поруџбина око 150.000 резервних оквира за целу гаму производа.
На сајму у Абу Дабију „Застава оружје“ је представила и неке нове производе из дела војног наоружања, попут снајперске пушке М-07, полуаутоматског снајпера М-91 и тешког митраљеза НСВ-50 „браунинг“, све у НАТО калибру, као и модернизоване АП М-21.
На оба сајма, који су међу највећима у свету, „Југоимпорт“ СДПР је дао немерљив допринос свеобухватној маркентиншкој презентацији „Заставиног“ оружја.
– Ми смо извозно оријентисана фирма. Око 95 одсто производње пласирамо ван граница наше земље, а увозимо свега осам процената целокупног репроматеријала који нам је потребан. Са улагањима у нову опрему и технологију, која нам је неопходна да бисмо могли да парирамо конкуренцији, резултати би били још бољи. Наш петогодишњи план каже да нам је за то потребно 29,8 милиона евра, с тим да би нам се у том периоду уложено у значајној мери вратило. Сада имамо доста проблема, јер је просечна старост наших машина 40 година – наводи Громовић.
Фабрика „Застава оружје“ је после бомбардовања 1999. показала виталност, током претходне деценије успела је да сачува кадрове, а већ више од годину послује без државних субвенција.
Уз модернизовање производног процеса и ангажовање млађих инжењера, ово предузеће, у којем је данас запослено око 2.200 радника, брзо би могло да дође у ситуација да све своје расходе финансира из сопствених прихода. То је један од важних циљева „Застава оружја“, наводи Громовић, подсећајући да је ово јубиларна, 160. година најстарије српске фабрике – основане још 1853.