Србија

ЗАШТИТЕ ЈОШ – НЕМА: Малинари у ариљском крају стрепе од временских непогода

ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ, чији су усеви претрпели штету од града који је прекјуче погодио ариљски крај кивни су на надлежне републичке службе, јер још нису омогућиле потписивање уговора са стрелцима, иако је сезона одбране требало да почне још половином априла.

Милорад Радојичић, председник Савета за пољопривреду и одборник у локалном парламенту Ариља, подсетио је на то да више од 95 одсто житеља ове општине живи од малинарства, па – ако ово подручје захвате временске непогоде на које нико неће реаговати – људи неће имати од чега да живе…

– Град је падао у селима Крушчица, Бреково и Гривска, штета је евидентна, али морамо што пре да реагујемо, како би заштитили пољопривредник. При томе, у питању је неодговорност надлежних служби, с обзиром на то да 22 ракете које је набавила локална самоуправа стоје у магацину, у Ужицу…

Нисмо се обраћали надлежнима на нивоу Републике, али смо имали контакте са полигоном на Златибору, који је одговоран за наше подручје, и добили информацију да уговори са стрелцима нису потписани, те да нису обављени здравствени прегледи људи који би требало да дејствују – наглашава Радојичић, истичући процену да, ако проблем не буде решен до јула, већ ће бити касно, односно непогоде могу да причине ненадокнадиву штету.

(НЕ)ДОВОЉНО ПРОЈЕКТИЛА

– ЗА ову годину, на нивоуМоравичкогокруга, до сада је обезбеђено укупно 766 противградних ракета, за на 90 противградних станица – 8,51 по једној. Чачакје купио 358 пројектила за 25 пунктова, Лучани160 за 16 станица, Ивањица 192 ракете на 24 противградна места, а Горњи Милановац само 56 за 25 станица – наводи Јоловић, очекујући даће Република набавити јошпо три ракете за сваку противградну станицу. Оптималан број пројектила крећесе између20 и 25 по месту дејствовања – у зависности од године, односно потреба…

Иначе, на подручју Ариља постоји 11 противградних станица са којих би требало да дејствују по два стрелца, а – у зависности од временских услова – неопходно је да свака појединчно има бар десет ракета.

Слободан Јоловић, начелник Моравичког управног округа, каже да је Савет Моравичког, Златиборског и Рашког округа већ затражио од Владе Србије да убрза доношење Закона о одбрани од града, те паралелно обави измене у Закону о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју.

Подржан је, вели, и предлог Републичког штаба за ванредне ситуације, да Министарство финансија обезбеди средства Републичком хидрометеоролошком заводу – за ангажовање противградних стрелаца – као и да се измени Уредба о поступку за прибављање сагласности за ново запошљавање стрелаца који би дејствовали против градоносних облака.

– Сви смо подржали и предлог Републичког штаба за ванредне ситуације, да се послови против град незаштите, заједно са запосленима, опремом и објектима, из МУП пренесу у РХМЗ; да Министарство финансија обезбеди средства за набавку 11.000 противградних ракета, одосно да се отклоне законске сметње како би у тим набавкама могле учествовати и локалне самоуправе, из сопствених буџета – закључује Јоловић и додаје да су се сви сложили и у ставу да се набавка противградних ракета ослободи плаћања ПДВ, с обзиром на изворе финансирања и намену.

 

В. ИЛИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!