екарство у Србији се, поред повећаног увоз хлеба и пекарских производа, суочава и са 40 одсто више пекарских радњи од оптималног броја, али и с непостојањем закона о занатству, односно занатске коморе, изјавио је данас председник Уније пекара Србије Зоран Пралица.
„Повећању увоза смрзнутог и полуготовог хлеба и пецива у Србију допринеле су дистрибуција у трговинском ланцима, као и фирме које овдашње хотеле и друге угоститељске објекте снабдевају углавном смрзнутим пецивом”, казао је Пралица. Пралица сматра да је један од главних проблема у пекарству у Србији све већи број пекара, које уситњавају тржиште, често не послују по пропису и не пријављују раднике.
„Процена је да у Србији има око 7.000 малопродајних пекарских радњи, али тачан број произвођача се не зна, јер нису све фирме, односно предузетници регистровани на исти начин. Ипак, и голим оком се може видети, нарочито у Београду, да има све више пекара, процена је око 40 одсто више од оптималног у односу на број становника”, рекао је агенцији Бета.
Додатан велики проблем је мањак продаваца у пекарама и недостатак квалификованих мајстора пекара.
„Српском пекарству је хитно потребан и закон о занатству, као и успостављање занатске коморе, како би се област уредила на прави начин”, казао је Пралица.
Подсетио је да се дневно у Србији произведе 3,5 милиона векни хлеба.
У Србији се годишње поједе у просеку нешто више од 100 килограма хлеба по становнику, што је три пута више од просека у Европи.
„Политика” је данас објавила да је Србија у 2019. години више него удвостручила увоз хлеба и пекарских производа: увезено је 6.000 тона „свежег” хлеба, пецива и тоста у вредности од 6,8 милиона евра.
Годину дана раније, 2018. године, увоз је вредео 3,1 милион евра, а како „Политика” незванично сазнаје, векне су највише стизале из Румуније, Немачке, Бугарске, па и Хрватске у којој је од уласка у ЕУ увоз хлеба знатно повећан.
Лист је пренео да се замрзнуто увозно пециво пред очима купаца само „допече”, углавном у трговинским и пекарским ланцима и продаје као свеже.
Политика.рс