Нова поскупљења горива у Србији могу се очекивати, тврде стручњаци за енергетику.
Како кажу, због ратних сукоба у Сирији транспортни путеви сирове нафте у региону Блиског истока и Арабијског полуострва постају све несигурнији па цене на светском тржишту расту.
Заменик секретара Удружења за енергетику у Привредној комори Србије (ПКС) Љубинко Савић рекао је да је последње поскупљење горива на пумпама у Србији у просеку за око два динара последица повећања цена нафте на берзи и “реакције трговаца”.
“Барел нафте је у четвртак коштао 50,77 долара, а месец дана раније 47,98 долара”, рекао је Савић.
Додао је “да не верује да ће до краја године нафта поскупети преко 60 долара по барелу”.
“Србија увози нафту и цена горива зависи од набавне цене, курса динара према долару и понуде и потражње”, рекао је Савић.
У малоподајној цени горива у Србији уз акцизе, према његовим речима, урачунате су и надокнаде за обавезне резерве и маркирање, па је због тога она виша него у Македонији и Босни.
“У Србији је акциза, као врста пореза, скоро 55 динара за литар дизела, за литар бензина 53,34 динара, а на килограм течног нафтног гаса 41,65 динара”, рекао је Савић.
Генерални секретар Удружења нафтних компанија у Србији Томислав Мићовић рекао је да је према анализи тог удружења од Нове године просечна малопродајна цена бензина повећана за 9,61 динар по литру, дизела за седам динара, а течног нафтног гаса (ТНГ) аутогаса за 2,41 динар по литру.
“Најновије поскупљење је последица промена цена на берзи и цене сирове нафте, али је и резултат тржишног надметања 1.400 берзанских станица”, рекао је Мићовић.
Он је истакао да је тешко прогнозирати како ће се кретати цене сирове нафте на светским берзама и малопродајне цене горива у Србији.
На питање зашто су цене горива ниже у БиХ и Македонији Мићовић је рекао да “Србија предњачи по висини захватања у цени дизела и ТНГ-аутогаса па су због тога наше цене ових енергената по правилу при врху листе”.
Додао је да се због нижих цена гориво из БиХ преноси легално и илегално у Србију и да се то види по паду промета на пограничним пумпама.
“Држава јесте предузела одређене чак и веома ригорозне мере, али не можемо рећи да се промет горива у овим регионима брзо опоравља због чега су на губитку не само власници бензинских станица, већ и држава”, казао је Мићовић.
Бета
Зашто је најскупље гориво?
Зато што имамо најгломазнију администрацију која се стално повећава и која је незајажљива, најбезобзирнију владу, а народ – овце.