Економија

Зашто је гориво у Србији скупље него у Немачкој?

У односу на почетак 2018. године сирова нафта је поскупела за 16,8 одсто, а овај ефекат је појачан и скоком курса долара који је износио 1,7 одсто

 

Поредећи цене горива у Србији и у земљама у окружењу, долази се до закључка да је на нашем тржишту цена убедљиво највиша. Гориво плаћамо скупље и од Немаца.

Након најновијег повећања акциза на гориво, до којег је дошло у другој половини марта, возачи у Србији плаћају најскупљи бензин у региону после Грка, Словенаца, Хрвата и Црногораца, показују статистички подаци из малопродаје.

У односу на почетак 2018. године сирова нафта је поскупела за 16,8 одсто, а овај ефекат је појачан и скоком курса долара који је износио 1,7 одсто. Бензин је у истом периоду поскупео за 4,3 одсто, а дизел за 5,7 одсто.

Зашто је гориво у Србији скупље него у Немачкој?

Цене горива на  пумпи НИС-а у Београду (1. јун 2018.) 

Да спољнополитички односи и глобална дешавања и те како имају утицај на нашу земљу и нашу свакодневницу, доказ је и формирање цена које су диктиране у складу са политичким дешавањима у свету. Повлачење САД из споразума о нуклеарном програму са Ираном, али и скок курса долара, директно доводе до скока цене нафте на светски берзама.

Ови параметри директно утиче и на формирање цене нафте и у Србији.

Ако се анализира захватање државе у малопродајној цени бензина, добија се веома јасан одговор да је основни кривац за високу цену горива у нашој земљи управо акциза.

View image on TwitterView image on Twitter
Зашто је гориво у Србији скупље него у Немачкој?

Janko Veselinovic@j_veselinovic

Da znamo zbog čega ćemo protestovati. Datum se usaglašava.
Mala uporedba cena goriva.
Želim da nađem stručnjaka iz Vučićeve “ekipe” koji će mi objasniti zašto je gorivo u Srbiji skuplje nego u Nemačkoj.

Анализа Удружења нафтних компанија Србије показује да су државна захватања у цени бензина 55,2 одсто (82,44 од 149,4 динара по литру), а дизела 53,8 одсто (85,6 од 158,98 динара по литру). С обзиром да су произвођачи и увозници деривата нафте, притиснути растом набавних цена сирове нафте, бензина и дизела, принуђени на корекције велепродајних и малопродајних цена, у оваквим ситуацијама су претходних година многе државе реаговале привременим смањењем акциза.

У Србији је последњи пут ова мера примењена 2012. године када је Влада смањењем акциза на период од око шест месеци допринела смањењу цене горива, чиме је у првом реду спречен већи поремећај у оним секторима привреде на које цена горива значајније утиче. Закон о акцизама омогућава Влади да без промене тог законског акта смањи тај намет до 20 одсто и да их након престанка поремећаја врати на законом прописан ниво.

А ево како се крећу цене горива у окружењу:

Еспресо.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Ovo je link sa kojeg je uziman podatak za cene goriva. Na prvi pogled nista sporno ali kada pogledate spisak DRZAVA upasce vam u oko jedna koja nije drzava a to je Kosovo!!! Po svemu sudeci slovenci su vec Kosovo proglasisli za drzavom. Bedno i nisko.

    https://www.amzs.si/na-poti/cene-goriv-po-evropi

    A ovo je svetski sajt. Pogledajte se koje zemlje imaju jeftinije gorivo…jad i beda.. slobodno idite do kraja liste, mi smo na kraju medju nasjkupljim.

    https://www.globalpetrolprices.com/diesel_prices/

    https://www.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!