Зрењанин – Када је пре неколико година реконструисан пут Нови Сад – Зрењанин радови су доспели само до пола трасе, до Жабља, а онај део до највећег града у Банату остао је неасфалтиран. Случај је сада одлична илустрација Зрењанинцима да докажу како су запостављени на развојној мапи и АП Војводине и Србије. Велике инвестиције, тврди се овде, већ годинама заобилазе Зрењанин који је у великој Југославији по индустријској развијености заузимао високо четврто место, а сада га нема нигде.
Ових дана је поново актуелно незадовољство статусом: констатовано је да у новој покрајинској влади нема никог из овог региона, а није га било ни у прошлој. Тумачи се да је то узрок и последица заостајања средишњег и највећег банатског града.
Тања Дуловић, некада начелник Средњобанатског управног округа, а са тог места се начин кадровања боље види, каже да је Зрењанин имао покрајинског секретара још пре три сазива, и то надлежног за екологију, а да без утицајних људи на вишим нивоима власти нема ни локалног развоја.
– Осим што је реконструкција врло фреквентног пута остављена на пола, на истој линији фали и 17 километара пруге да би се појачала железничка веза између Зрењанина и Новог Сада – каже Дуловићева.
Изградњом дела пруге знатно би се олакшало путовање хиљадама путника – ђацима, студентима и радницима који се свакодневно крећу у оба смера. Симбол заостајања је и обилазница која се гради већ скоро две деценије, али још није завршена. Ту се ради о такозваној републичкој инвестицији, а „одозго” су се дуго, па и за време најновије власти правдали кашњењем у експропријацији земљишта на траси обилазнице, а где локална власт наводно није била ревносна. Међутим, испоставило се да је обилазница могла несметано да се гради у неким деловима као што је то подизање моста преко реке Бегеј. Тензије око обилазнице су спласнуле када је министарка Михајловић пре две године обећала да ће се она градити у склопу реконструкције магистрале Зрењанин – Београд у „брзи пут “, како га је назвала.
Нема, такође, ни дуго најављиване фабрике воде за пиће. Интересантно је да се град већ пола века сам бакће с наведеним проблемом, а да се нико није укључио из покрајине, нити из републике.
Да привреда много заостаје због инфраструктуре, посебно када је реч о приступним путевима, констатовано је недавно приликом традиционалног сусрета новинара и Зрењанинског пословног круга (Зрепок).
– Наше најпосећеније индустријске зоне у земљи никле су баш уз модерне путеве, јер су инвеститори тако хтели. Требају им путеви и пруге за дугорочан бизнис – констатовали су зрењанински пословни људи и нагласили да без њих нема ни узлета овдашње привреде.
Будимир Јовановић, члан поменуте асоцијације и власник предузећа из области керамичке индустрије, које спада међу најуспешније у земљи, објашњава да је Зрењанин почео да пада када су млади почели масовно да одлазе, а нису се враћали.
– Нису само у питању млади. И функционери су своју будућност видели у Новом Саду, па су били равнодушни када се овај град развијао, а Зрењанин стагнирао. Њихов циљ је био да и они што пре оду тамо. Тако се догодило да су нафтна поља овде, а управа „Нафтагаса” тамо. Тај процес није заустављен ни у вишестраначју. Зато је занимљиво да данас у Зрењанину, кад говоримо о великој незапослености, немамо довољно стручних кадрова па морамо да их доводимо из других и већих градова – каже Јовановић за „Политику”. Он предочава да због таквог стања Зрепок даје подршку овдашњем Техничком факултету „Михајло Пупин” да повећа квоте за упис дупло више информатичара.
Да ли највећу одговорност за прекомерно заостајање Зрењанина има политика? Несрећна околност је у томе што овде сматрају да је у протеклом периоду, док је на власти у Покрајини био ДС, Зрењанин био игнорисан из Новог Сада. Пре свега због тога што Горан Пајтић није подносио Горана Кнежевића, овде најутицајнијег политичара који је у оквиру СНС-а повратио висок рејтинг међу Зрењанинцима.
Протекле године су између „демократске” покрајине и „напредњачког” Зрењанина често размењиване отровне стреле. Горе је прошао Зрењанин, јер су му, како тврде напредњаци, ускраћиване паре из покрајинског буџета на које је полагао право. Видећемо да ли ће се нешто променити доласком напредњака на чело покрајине…
Аутор: Ђуро Ђукић, Политика.рс
Фото Ђ. Ђукић