Економија

Зашто Срби­ја жи­та­ри­це прода­је преко по­сред­ни­ка?

Не­ја­сна ве­за из­ме­ђу вла­сни­штва и упра­вља­ња у лу­ка­ма и сло­же­не и ду­го­трај­не про­це­ду­ре за до­би­ја­ње до­зво­ла за из­град­њу у луч­ким обла­сти­ма глав­не су пре­пре­ке за по­ве­ћа­ње тран­спор­та ро­бе пре­ко Ду­на­ва у Ср­би­ји.

Удру­же­ње „Жи­та Ср­би­је” ука­зу­је и да је још је­дан од про­бле­ма са ко­ји­ма се су­о­ча­ва­ју тр­гов­ци жи­та­ри­ца­ма нео­р­га­ни­зо­ван плов­ни пут Ду­на­ва.

– За из­воз жи­та­ри­ца и уља­ри­ца на­ма је ова ре­ка ка­пи­ја ка све­ту. Са­мо 20 од­сто ви­шко­ва мо­же­мо да про­да­мо у окру­же­њу, тран­спор­ту­ју­ћи ро­бу же­ле­зни­цом или пу­те­ви­ма. Али је­ди­ни ис­пла­ти­ви на­чин је пре­воз реч­ним пу­тем – ка­же Ву­ко­сав Са­ко­вић, из Удру­же­ња „Жи­та Ср­би­је”.

Ана­ли­за реч­не ин­фра­струк­ту­ре у Ср­би­ји, ко­ју је спро­ве­ло ово удру­же­ње, по­ка­зу­је да пре­воз оте­жа­ва и за­ста­ре­ла реч­на фло­та као и ви­со­ке так­се, ко­је су уве­де­не пре не­ко­ли­ко го­ди­на и до­дат­но оп­те­ре­ти­ле из­во­зни­ке и бро­да­ре.

– Су­сре­ће­мо се са ра­зним про­бле­ми­ма већ го­ди­на­ма. Лу­ке нам ни­су мо­дер­ни­зо­ва­не. Нео­збиљ­но је ре­ћи да ни­шта ни­је ура­ђе­но и да ни­је улaгано. Али то ни­је до­вољ­но за но­ви и мо­де­ран на­чин тр­го­ви­не – сма­тра наш са­го­вор­ник. Пр­ви про­блем на ко­ји ука­зу­је је не­до­вољ­но скла­ди­шног про­сто­ра у лу­ка­ма. Тр­гов­ци су при­ну­ђе­ни да ро­бу за из­воз ди­рект­но пре­то­ва­ру­ју у бар­же. То из­и­ску­је од­ре­ђе­но вре­ме и то је оно на шта се нај­ви­ше жа­ле бро­да­ри. Жи­тар­ски тер­ми­на­ли, до­да­је, нај­че­шће ни­су из­дво­је­ни већ се на истом ме­сту то­ва­ре ку­ку­руз и ру­де, ми­не­рал­на ђу­бри­ва и дру­ги ра­су­ти те­ре­ти. То опет зах­те­ва вре­ме да се тер­ми­на­ли очи­сте, при­пре­ме ка­ко би се из­бе­гле ре­кла­ма­ци­је због кон­та­ми­на­ци­је ро­бе.

Чла­ни­це овог удру­же­ња апе­лу­ју да се по­јед­но­ста­ви и убр­за про­цес ин­ве­сти­ра­ња у лу­ке, раз­дво­је тер­ми­на­ли у лу­ка­ма и об­но­ви реч­на фло­та. Али пре све­га по­кре­не ме­ђу­на­род­на ини­ци­ја­ти­ва за ре­гу­ли­са­ње во­до­то­ка Ду­на­ва. То би омо­гу­ћи­ло пло­вид­бу реч­но-мор­ских бро­до­ва (од 3.000 до 5.000 то­на) ко­ји у на­шим во­да­ма ни­су ви­ђе­ни го­ди­на­ма.

Осим до­ма­ћих про­бле­ма тре­нут­но су нај­ве­ће по­те­шко­ће на међунарoдном де­лу ду­нав­ског ко­ри­до­ра на 568. ки­ло­ме­тру, не­где из­ме­ђу Бу­гар­ске и Ру­му­ни­је. Чим пад­не во­до­стај ту на­ста­ју пе­шча­ни спру­до­ви што пра­ви за­сто­је у тран­спор­ту и по­ску­пљу­је пре­воз. То је пре­пре­ка не са­мо за срп­ске из­во­зни­ке већ и за дру­ге ко­ји пло­ве овом ре­ком. У окви­ру Ду­нав­ске ко­ми­си­је тра­жи се ре­ше­ње али то иде спо­ро. За Ср­би­ју је до­дат­ни про­блем то што су у на­ше во­де пре­ста­ли да до­ла­зе реч­но-мор­ски бро­до­ви.

– Они су нам нео­п­ход­ни да би­смо сво­ју ро­бу мо­гли ди­рект­но да про­да­је­мо ши­ром Сре­до­зем­ног мо­ра. Да стиг­не­мо и до дру­гих лу­ка. Ова­ко смо ве­за­ни са­мо за ру­мун­ску Кон­стан­цу и за­ви­си­мо од ин­тер­на­ци­о­нал­них ком­па­ни­ја и њи­хо­вих це­на пре­то­ва­ра и скла­ди­ште­ња – об­ја­шња­ва Са­ко­вић. Ако би­смо по­но­во ове бро­до­ве има­ли у са­о­бра­ћа­ју мо­гли би­смо да снаб­де­ва­мо све зе­мље Ме­ди­те­ра­на. Отво­ри­ла би нам се мо­гућ­ност да жи­та­ри­це про­да­је­мо ди­рект­но по­тро­ша­чи­ма и бу­де­мо кон­ку­рет­ни­ји. Та мо­гућ­ност пре­ста­ла је га­ше­њем „Ист­по­ин­та” Зо­ра­на Дра­ку­ли­ћа, ко­ји је имао си­ло­се у Кон­стан­ци и реч­ну фло­ту. Он ју је про­дао ка­да је за­пао у фи­нан­сиј­ске про­бле­ме.

– Од та­да се ја­вља­ју по­сред­ни­ци у лан­цу тр­го­ви­не жи­та­ри­ца­ма. Осим у окру­же­њу ни­шта не про­да­је­мо ди­рект­но. Иако наш ку­ку­руз, ре­ци­мо, сти­же до Ви­јет­на­ма ми смо га про­да­ли ов­де, на на­шим ду­нав­ским лу­ка­ма и ку­пац га да­ље тран­спор­ту­је до Кон­стан­це – об­ја­шња­ва наш са­го­вор­ник.

Са­ко­вић ис­ти­че да је у ру­ка­ма др­жа­ве убр­за­ва­ње ад­ми­ни­стра­тив­них про­це­ду­ра око про­ши­ре­ња луч­ких под­руч­ја и из­град­ње но­вих тер­ми­на­ла. На тај на­чин мо­гли би­смо да при­ву­че­мо луч­ке опе­ра­те­ре, стра­не али и до­ма­ће ин­ве­сти­то­ре.

Аутор: Ивана Албуновић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!