Нејасна веза између власништва и управљања у лукама и сложене и дуготрајне процедуре за добијање дозвола за изградњу у лучким областима главне су препреке за повећање транспорта робе преко Дунава у Србији.
Удружење „Жита Србије” указује и да је још један од проблема са којима се суочавају трговци житарицама неорганизован пловни пут Дунава.
– За извоз житарица и уљарица нама је ова река капија ка свету. Само 20 одсто вишкова можемо да продамо у окружењу, транспортујући робу железницом или путевима. Али једини исплативи начин је превоз речним путем – каже Вукосав Саковић, из Удружења „Жита Србије”.
Анализа речне инфраструктуре у Србији, коју је спровело ово удружење, показује да превоз отежава и застарела речна флота као и високе таксе, које су уведене пре неколико година и додатно оптеретиле извознике и бродаре.
– Сусрећемо се са разним проблемима већ годинама. Луке нам нису модернизоване. Неозбиљно је рећи да ништа није урађено и да није улaгано. Али то није довољно за нови и модеран начин трговине – сматра наш саговорник. Први проблем на који указује је недовољно складишног простора у лукама. Трговци су принуђени да робу за извоз директно претоварују у барже. То изискује одређено време и то је оно на шта се највише жале бродари. Житарски терминали, додаје, најчешће нису издвојени већ се на истом месту товаре кукуруз и руде, минерална ђубрива и други расути терети. То опет захтева време да се терминали очисте, припреме како би се избегле рекламације због контаминације робе.
Чланице овог удружења апелују да се поједностави и убрза процес инвестирања у луке, раздвоје терминали у лукама и обнови речна флота. Али пре свега покрене међународна иницијатива за регулисање водотока Дунава. То би омогућило пловидбу речно-морских бродова (од 3.000 до 5.000 тона) који у нашим водама нису виђени годинама.
Осим домаћих проблема тренутно су највеће потешкоће на међунарoдном делу дунавског коридора на 568. километру, негде између Бугарске и Румуније. Чим падне водостај ту настају пешчани спрудови што прави застоје у транспорту и поскупљује превоз. То је препрека не само за српске извознике већ и за друге који плове овом реком. У оквиру Дунавске комисије тражи се решење али то иде споро. За Србију је додатни проблем то што су у наше воде престали да долазе речно-морски бродови.
– Они су нам неопходни да бисмо своју робу могли директно да продајемо широм Средоземног мора. Да стигнемо и до других лука. Овако смо везани само за румунску Констанцу и зависимо од интернационалних компанија и њихових цена претовара и складиштења – објашњава Саковић. Ако бисмо поново ове бродове имали у саобраћају могли бисмо да снабдевамо све земље Медитерана. Отворила би нам се могућност да житарице продајемо директно потрошачима и будемо конкуретнији. Та могућност престала је гашењем „Истпоинта” Зорана Дракулића, који је имао силосе у Констанци и речну флоту. Он ју је продао када је запао у финансијске проблеме.
– Од тада се јављају посредници у ланцу трговине житарицама. Осим у окружењу ништа не продајемо директно. Иако наш кукуруз, рецимо, стиже до Вијетнама ми смо га продали овде, на нашим дунавским лукама и купац га даље транспортује до Констанце – објашњава наш саговорник.
Саковић истиче да је у рукама државе убрзавање административних процедура око проширења лучких подручја и изградње нових терминала. На тај начин могли бисмо да привучемо лучке оператере, стране али и домаће инвеститоре.
Аутор: Ивана Албуновић, Политика.рс