Након недавне афере с потенцијално канцерогеним млеком и недекларисаним коњским месом, у средишту пажње нашао се и проблем отровне и хране сумњивог садржаја, који је, нажалост, присутан већ вековима.
Једна од најстрашнијих прича је прича о млеку које су несавесни произвођачи прерађивали, и још увек га прерађују, на најодвратније могуће начине, пише “Слободна Далмација”.
У Лондону почетком 19. века у млеко је уливана вода. Да би замаскирали превару, као и чињеницу да је вода из реке Темзе већ тада била толико загађена да није била добра за пиће, похлепни трговци су у млеко додавали брашно, мрквин сок и жуту боју.
И у Њујорку се одвијала смрдљива млечна превара повезана с политичком корупцијом. Наиме, млеко је у ову метрополу довожено возом с оближњих фарми. У Оранжу је 13.000 крава држано у густо набијеним шталама и храњено је отпадом из локалне пиваре.
Тако добијено млеко, које је продавано под етикетом “чисто домаће млеко”, било је толико водено да се од њега нису могли правити ни сир ни маслац и јако је заударало на алкохол. Стога су га становници Њујорка називали пошкропљена сплачина.
Али све су то биле ситнице према ужасном и опасном прерађивању млека које је 2004. откривено у Кини. У земљи која тешко успева да прехрани бројно становништво својих градова, прерађивања хране постале су озбиљна индустрија која у својих 140 фабрика од шећера, скроба и нешто мало протеина производи јефтино и дечје млеко опасно за здравље. Деци која би конзумирала ово млеко почела би расти глава, док би тело закржљало, након чега би уследила смрт.
Осим млека и месо је од давнина проблематично
Пример је месна индустрија у Америци крајем 19. и почетком 20. века, коју је разоткрио писац Аптон Синклер у свом роману “Џунгла” у којем је описао како су се поквареном месу додавале хемикалије да би изгледало свежије и да би се затим употребило за израду кобасица у којима је било свих могућих отпадака, па чак и меса пацова.
У месним прерађевинама било је и меса несрећних радника који су упали у велике фабричке казане и које нико није покушао да спаси. Ова књига изазвала је толики шок у јавности да је тадашњи амерички председник Теодор Рузвелт наредио опширну и објективну истрагу, која је показала да су сви подаци које је Синклер изнео тачни. Изузетак је било страдање људи, које се није могло доказати јер се месна индустрија побринула да удовице несталих досељеника, који су чинили већину радне снаге, отпреми у стару домовину.
Прерађивање меса данас се одвија на сасвим законит и легитиман начин кад се, у густо набијеним узгајалиштима, још увек живим пилићима убризгавају ароме и хормони које ће њихово месо начинити укуснијим и скратити циклус узгоја. Резултат свега је чињеница да данашња стандардна индустријска пилетина има за трећину више масти него пре три деценије, односно да пилетина није тако дијетална како то мисле многи купци.
Уз млеко сумњивог садржаја и покварено месо, у прошлости су се посебно опасним показале хемијске интервенције на вину.
Ало