ОБРЕНОВАЦ – Због повећане концентрације амонијака у Колубари затворена је обреновачка фабрика за прераду воде у Баричу, а према речима градских челника, већина становника тренутно има воду и здравље људи није угрожено.
Становници се тренутно снабдевају водом из друге обреновачке Фабрике за прераду воде Забрежје, а само три села немају воду – Ратар, Ушће и Скела и за њихове мештане су обезбеђене цистерне са водом.
Председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић рекао је да је због повећане концентрација амонијака у сливу Колубаре затворена фабрика у Баричу, што, како је оценио, није никаква драматична ситуација, већ пре свега, мера предострожности, преноси Танјуг.
„То не значи да је вода у фабрици била загађена и да су грађани били угрожени, то само значи да водимо рачуна и да смо из предострожности предузели све мере како не бисмо случајно угрозили здравље људи”, рекао је Никодијевић који је данас обишао постројење за прераду воде Забрежје.
Како је истакао, у овом тренутку је највазније да већина Обреновца има воде, односно свих 27 села и центар града.
За три села која су тренутно без воде обезбеђене су три цистерне.
Оног тренутка када будемо сигурни да је вода исправна, да нема опасности по здравље грађана, биће пуштена у рад и фабрика у Баричу, навео је Никодијевић.
Како је рекао, прве анализе покажују да је ниво амонијака у Колубари пао са 0,78 на 0,5 у току ноћи, што значи да се количина амонијака смањује.
Он је навео да се тренутно не зна тачан узрок повећање концентрације амонијака и да је најважније да живот и здравље грађана нису, нити ће бити угрожени.
Градски менаџер Горан Весић захвалио је директору Фабрике за прераду воде Забрежје Ивану Илићу и председнику општине Обреновац Мирославу Чучковићу сто су реаговали одмах и нису чекали да се раде додатна истраживања Градског завода за јавно здравље, већ одмах искључили водовод.
Како је рекао, град Београд је дао налог да се обави инспекција и да се утврди због чега се појавио вишак амонијака.
„Градски завод за јавно здравље ће вршити интензивно контролу и чим се буду стекли услови и амонијак буде вратио у нормалну, законом дозвољену границу, и тог часа ће водовод почети да ради нормално”, рекао је Весић.
Директор Фабрике Забрежје Иван Илић објаснио је да је дозвољена концентрација амонијака у води 0,1 милиграма по литру.
„Ми смо у сировој води имали преко 0,78 милиграма по литру”, рекао је Илић и додао да се реаговало превентивно.
Политика