Друштво

Затворена једина школа за будуће раднике Железнице Србије

Железничко индустријска школа у Смедереву је затворена и тиме је онемогућено да 63 редовна ученика и око 160 ванредних заврше школовање.

Једина школа тог профила у Србији делимично дели судбину оснивача Фабрике железничких возила “Желвоз” која је у стечају.

Родитељи су затечени затварањем школе, па договорени улични протест није одржан јер се такви јавни скупови најављују полицији више дана унапред. Инспектори Министарства просвете су утврдили да школа ради нелегално па је школа у среду затворена.

За в. д. директора Биљану Бојанић речено је да је постављена незаконито јер не постоји Школски одбор, а он, поред осталог, не постоји јер је оснивач у стечају, па ни радници “Желвоза” од 2007. године не успевају да остваре право на повезивање стажа и заостале зараде.

“До јуна 2015. од када је Желвоз званично у стечају, добијали смо плату од 5.000 до 8.000 динара, а од тада ни динара, а три и по године нисмо добили пун износ зараде” изјавила је Бојанић.

Она је додала да школа није од октобра платила рачуне за струју и воду.
Оснивач је свим радницима у фабрици дао отказ обећавајући повезивање стажа и заостала примања.

Директорка је рекла да је и наставно особље тражило да оснивач и њима повеже стаж и исплати зараде, међутим, у суду им је објашњено да немају право јер је школа “самостално правно лице” и није у стечају као што јесте оснивач.

Румунски конзорцијум Ремар и Гранпет постао власник 70 одсто фабрике “Желвоз” па је школа припала њима. Од 2007. радници “Желвоза” траже отпремнине од по 300 евра и тада су бојкотовали и тадашњег председника општине и члана тендерске комисије Сашу Радосављевића који је дао глас за продају фабрике Румунима.

Приватизација фабрике је изазвала серију протеста, штрајкова, протестних шетњи, блокаде саобраћајница, упад у зграду градске управе а руководство је одговорило отказима синдикалним вођама.

На кају је “Желвоз” продат конзорцијуму Ремар и Гранпет за 1,1 милион евра.
Румуни су убрзо ставили хипотеку на Железничко индустријску школу од 300.000 евра.
Правно, сада зграда школе није власништво фабрике “Желвоз” него банке Интеса.

Бета

Фото Н.Живановић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!