Европска банка за обнову и развој спремна да упути помоћ, али и да учествује у приватизацији. Прецизније о висини ангажмана знаће се после састанка борда директора
ЕВРОПСКА банка за обнову и развој, поред редовно планираних пројеката за ову годину додатно ће издвојити средства за санацију последица поплава у земљама нашег региона. У среду ће се у Лондону одржати састанак борда директора ове међународне финансијске институције, после чега ће се и прецизније знати колику и какву помоћ Србија може да очекује.
ЕБРД, иначе, повећава своје активности на Балкану не само да би се отклониле последице овдашњих разорних поплава, него и да би наставила да кредитира бројне пројекте који су предвиђени за ову годину. У Србији је, наиме, заинтересована за приватизацију великих система као што су „Телеком Србија“, „Дунав осигурање“ и београдски Аеродром „Никола Тесла“ у превој фази, као и за ЕПС, „Железнице Србије“ и друга јавна предузећа.
За Европску банку за обнову и развој Србија је важна земља и ове године ће уложити неколико стотина милиона евра. До сада је ова међународна финансијска организација уложила 3,5 милијарди евра, а само прошле године 400 милиона евра. У стратегији ЕРДБ за нашу земљу, из априла, наводи се да је земљи неоходно, пре свега, јачање приватног сектора, стабилизација финансијског сектора и развој ефикасних јавних предузећа.
– Европска банка за обнову и развој је заинтересована да учествује у приватизацији „Телекома Србија“, београдског аердорома и „Дунав осигурања“ – истиче Матео Патроне,председник ове банке у Србији. – „Телекому“ је потребан новац за капиталне инвестиције, а ми смо спремни да размотримо или докапитализацију или кредитирање.
ПОПЛАВЕ И БРОЈКЕ
ЕКОНОМСКА ситуација, према речима Чакрабатија, и даље је изазов, а очекује се да поплаве имају значајан утицај, мада је још рано да се то изрази бројкама. – Ми смо већ смањили нашу прогнозу раста са 1,3 одсто на један одсто као последицу руско-украјинске кризе у нашем регионалном извештају из маја – истиче Чакрабарти.
Банка је спремна да уђе у коинвестицију са другим стратешким инвеститорима, да учествује у куповини акција тог предузећа, да финансира куповину удела неком другом или да, ако је потребно, обезбеди капитал.
– Ово је добра понуда, јер постоји широк маневарски простор за државу и питање је који ће пут изабрати – да ли ће Србија ићи са приватизацијом „Телекома“ полако или убрзано како би што пре дошла до средстава за покриће буџетских рупа – каже Ђорђе Ђукић, професор на Економском факултету у Београду. – Уколико ЕБРД уђе у претприватизациону фазу, то аутоматски значи реорганизацију фирме и повећање њене атрактивности на тржишту. Сама чињеница да би ова међународна финансијска институција узела учешће у приватизацији „Телекома“ је зелено светло за озбиљне инвеститоре који би били евентуални купци, а самим тим би се постигла добра цена.
– Уколико Србија настави с реформама, упркос штети од поплава, може да оствари привредни раст од пет до шест осто годишње. Ако Србија настави да јача извоз и смањи енергетску зависност, може да оствари знатан раст – сматра Сума Чакрабарти, председник Европске банке за обнову и развој. – Србија је највећа земља на западном Балкану и има могућност да буде мотор целог региона. Зато и верујем да с правим реформама, ако настави да јача извоз и смањи енергетску зависност, Србија може да постигне пет до шест одсто годишњег раста.
Новости
Brana MINIRANA u Obrenovcu grad potopljen vlast ALEKSANDRA VUCICA kriva za KATASTROFU.
http://www.youtube.com/watch?v=WPzIXWCX3Tw