Србија

Због анти-корона мера у Србији тренутно влада епидемија онколошких обољења

„Ми смо други у Европи, а трећи у свету по смртности од канцера. Разлози за толику смртност су стари – недовољна превенција, наши људи нису навикли да редовно иду на прегледе и да ствари лече на време“, упозорава у изјави за Нова.рс председник Удружења медикалних онколога Србије Синиша Радуловић.

Ипак, свој данак узима и корона. Последице ковида ће тек бити екстремно видљиве, епидемија малигних болести тек предстоји, указује наш саговорник.

„Kаснило се са дијагностиком, многи нису долазили на контролне прегледе из разноразних разлога, све је било подређено корони. Ипак, чињеница је и да код нас смртност од карцинома расте, бе зобзира на ковид. Ако канцер није на време откривен, онда су шансе за излечење мање, а већи је број пацијената који умиру“, каже Радуловић.

Док су државне болнице биле у ковид систему, они који су морали и који су имали новца за то обраћали су се приватним клиникама.

„Доста је приватних клиника које су преузеле посао, нажалост о трошку пацијената. Ипак, постоји много људи који нису у стању да плате“, свестан је наш саговорник.

Они који немају довољно новца морају да посегну за државним болницама. Тренутно су болнички капацитети на располагању, али шта ако се болнице врате у ковид систем, где ће се ови пацијенти оперисати и хоће ли бити касно?

Болница „Др Драгиша Мишовић“ је из ковид система изашла 18. маја, претходно је више од годину дана била у ковид систему и у њој су се искључиво лечили пацијенти са коронавирусом. Сада су дошли на ред и пацијенти са канцером. Гастроентолог Јамал Али Kисвани искрено је забринут због клиничких слика и стања у којем се ти пацијенти јављају.

„Од када смо почели да радимо у овој регуларној причи,ми имамо пацијенте који долазе са таквим аждајама од тумора и болести да ми то никада у животу нисмо видели. Баш је ужас. Успоставили смо дијагнозе великом броју пацијената који имају карциноме који могу да се лече, али ако се поново деси корона и ако поново почнемо само тиме да се бавимо, ја не знам где ће ти људи да се јављају. Нама се јављају пацијенти са туморима који су били дијагностиковани и пре короне, али се јављају и људи којима су тумори сада откривени. То је масовна појава, а најчешћи су тумори панкреаса и дебелог црева. Уколико се такав тумор на време дијагностикује, ако није метастазирао, он може да се оперише и да пацијент има сасвим нормалан квалитет живота. Међутим, ја не знам где ће ти љди да се лече, ако се све опет пребаци на корону. Неће бити добро, јер капацитети за такве пацијенте се сужавају“, каже др Јамал Али Kисвани.

Напомиње да још увек нема званичних информација о томе да ли ће се његова болница вратити у ковид систем, све је на нивоу спекулација. Ипак, веома је забринут.

„На корону смо се већ навикли. Бринем се због пацијената који немају ковид, пре свега за онколошке пацијенте“, каже овај пожртвовани лекар који је навикао на скафандер и црвену зону, али није навикао на то да не може да спасава људске животе.

О томе колико је ситуација а онколошким пацијентима напета, а капацитети натегнути говоре и подаци из Kрагујевца.

Центар за онкологију, у KЦ Kрагујевац има 170 пацијената на онколошкој терапији од тога једна трећина је на болничком лечењу. Један од четири зрачна апарата им је у квару. „Нашим физичарима треба од седам до дванаест дана да, после конзилијума, испланирају зрачну терапију, а онда се чека између три и седам недеља у зависности од врсте карцинома, чека се зрачна терапија“, каже проф. др Предраг Саздановић, директор KЦ Kрагујевац, а пренео је РТС.

Аутор: Бојана Миловановић, Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!