ВИШЕ од 54.000 фирми и предузетника тренутно има блокиране рачуне у банкама, због доспелог дуга од 267 милијарди динара, и то без камате. Подаци Народне банке Србије показују да је убедљиви рекордер по висини блокаде и даље сомборска Фабрика акумулатора у саставу шабачког концерна “Фармаком”. Са рачуна ове фирме у власништву бизнисмена Мирослава Богићевића повериоци чекају наплату 4,4 милијарде динара. Овај дужник у блокади је укупно 721 дан.
Још 35 предузећа у блокади је због дуга већег од једне милијарде динара. Међу њима је и “Агрожив”, “Руднап група”, “Беохемија-инхем”, “Зекстра група”, суботичка “Азотара”…
Када је реч о трајању блокаде, ситуација је разнолика. Фирма “Сунчев брег” из Пећинаца на листи највећих дужника у принудној наплати нашла се последњег дана марта, на дан када је НБС правила “пресек стања”, и то због дуга од 588 милиона динара. Дужина трајања блокаде је 37 дана, мада је до 8. априла нарасла на 46. Убедљиви рекордер по броју дана блокаде је Агенција за кризни менаџмент из Новог Сада. Према подацима Народне банке Србије, ова фирма има блокиране рачуне чак 2.263 дана, што је дуже од шест година! Реч је о дугу који премашује три милијарде динара.
Подаци НБС показују да је у блокади дужој од 1.080 дана (око три године) чак 9.780 предузећа и 292 предузетника. И док се предузетници, по сили закона, након непрекидне блокаде у трајању од две године бришу из Регистра привредних друштава, предузеће може да “нестане” из привредног живота само стечајем или ликвидацијом.
У Народној банци истичу да је, последњег дана фебруара у Србији било укупно 54.555 предузећа и предузетника са блокираним рачунима, док је износ укупних блокада био 266.903.390.550,63 динара.
ПРЕДУЗЕТНИЦИ
КАДА је реч о предузетницима, последња објављена листа највећих дужника са блокираним рачунима, показује да је највећа блокада стављена на рачуне једног угоститеља из места Владимирци, укупно 495 милиона динара. Блокада траје свега 20 дана. Последњи на овој листи стотину највећих дужника је власник такси удружења из Сремских Карловаца, од кога повериоци потражују 6.795.441 динар. Он је у блокади укупно 540 дана.
Д. И. Красић, Новости