Последице колапса ЕПС-а и куповине најскупље струје на тржишту, необузданог трошења Телекома за различите и неоправдане инвестиције, а затим задуживање у које се укључује и Народна банка Србије већ су видљиве. Цене расту, а то увек значи и додатно штампање новца. Искуство нас је научило да то никад није добра вест.
Раст цена је сада већ свима видљив и сви последице већ осећају. Почело је са појединачним поскупљењима које је тек по неко регистровао. А онда је поскупело уље, а за њим и све остало. Раст цена се креће од 5 до 7 одсто. Са тим иде и штампање новца. Професорка Економског факултета у пензији Даница Поповић у изјави за портал Нова.рс каже да за тај закључак није потребно бити стручњак.
Поповић: Ако је инфлација почела, то је као апотекарска вага која је почела да се креће. Наштампао си новац, на тој страни тас је отишао доле – на другој страни цене су отишле горе. Колико пара толико инфлације. То је лако пратити
„Увек можете сами себи да дате потврду да ли се штампа новац или не, ако почне инфлација. У том тренутку ако је инфлација почела, то вам је као апотекарска вага која је почела да се креће. Наштампао си новац, на тој страни тас је отишао доле – на другој страни цене су отишле горе. Колико пара толико инфлације. То је страшно лако пратити“, објашњава Поповић.
Она даље додаје да се у оном тренутку када се подигну каматне стопе, када се мало стегне систем, тај новац повлачи и вага се враћа на почетну позицију. Наводи и процену колико се новца штампало.
„Значи ако сада цене расту, а расту, скоро седам до 10 одсто, штампало се између пет и седам одсто новца“, оцењује наша саговорница. Да држава штампа новац закључио је и бивши гувернер НБС Дејан Шошкић. А као проблематичну, навео је одлуку НБС да купи обвезнице Телекома. Он је уз оцену да за такав потез нема основа објаснио како је то заправо утицало на цене.
Шошкић: Новац је штампањем отишао у Телеком, из Телекома у приватно предузеће, а то предузеће је повезано индикативно с политичким естаблишментом. И имамо сада неке обвезнице које питање колико ће вредети до доспећа
„Тај потез је креирао монетарну експанзију која је подигла тражњу. Сада имамо инфлаторни притисак, као да те ствари нису у вези, јесу, у вези су. Новац је штампањем отишао у Телеком, из Телекома у приватно предузеће, а то предузеће је повезано индикативно с политичким естаблишментом. И имамо сада неке обвезнице које питање колико ће вредети до доспећа“, објаснио је он за Н1.
Огроман новац, процењује се бар милијарду евра, изгубљен је због колапса у ЕПС-у и куповине струје по највишим ценама на тржишту. На питање Нова.рс да ли последице тога грађани већ осећају, професорка Даница Поповић каже да ћемо то тек видети.
„Биће то наплаћено из буџетских резерви. То ћемо видети на крају идуће године одакле ће те паре да дођу. А коме ће све бити ускраћено, то нећемо никад сазнати. Највероватније пензионерима, највероватније инвалидима, онима који најтеже долазе до својих пара. Њима ће бити ускраћено, и то нико неће знати сем њих сами. Остало је реклама за систем који ради савршено“, закључује она.
Нова.рс