Одлуком Војно-дисциплинског суда у Нишу, Новица Антић, председник Војног синдиката Србије, првостепено је кажњен губљењем једног чина, а војнополитички коментатор Александар Радић је готово осам сати био приведен у полицији због “неовлашћеног уласка на војни аеродром Батајница”.
Ова два догађаја не би била вредна помена да се нису одиграла у релативно кратком временском периоду, али и да Антић и Радић нису једни од најгласнијих критичара рада Министарства одбране Србије.
Они тврде да је управо то основни разлог за оно што им се догодило.
Новица Антић је у среду пред Војно-дисциплинским судом у Нишу осуђен на казну враћања у претходни чин, јер је према мишљењу суда својим изјавама на протестима Војног синдиката Србије крајем 2016. и током 2017. године, направио дисциплински преступ.
– Осуђен сам за вербални деликт – кривично дело које је у Србији давно укинуто, а пре мене је за то робијао Гојко Ђоко 1983. године. При томе, пресуду је донео војни дисциплински суд који може да се бави само мојим активностима на радном месту, а реч је мојим изјавама које сам давао током наших протеста, ван радног времена. Ова пресуда, као и привођење војног аналитичара Александра Радић нису два одвојена инцидента, већ плански обрачун са критичарима, односно људима који указују на лоше стање у систему одбране Србије. Власт би да се ти гласови по сваку цену ућуткају – истиче Антић.
Александар Радић је приведен 27. децембра на полигону Техничко-опитног центра Војске Србије (ТОЦ) у Батајници.
Њега је прво ухапсила Војна полиција, а затим је предат припадницима МУП где је саслушаван готово осам сати.
Председник да реагује
Новица Антић као најодговорнијег означава генерала Небојшу Диковића, начелника Генералштаба.
– Председнику Србије као врховном команданту смо послали допис у коме тражимо да реагује на деловање генерала Диковића који разним противзаконитим поступцима покушава да прикрије своју командну одговорност. Пре само неколико дана он се пред сведоцима, другим генералима, брутално, уз ружне речи, обратио једном нашем колеги само зато што је његова супруга пре годину објавила нешто на Фејсбуку што се овом генералу није допало. Према Закону о Војсци нико нема права да злоставља потчињене и млађе, те је то прави разлог за дисциплински поступак који би врховни командант морао да покрене по службеној дужности – наводи Антић.
Против Радића је покренута истрага, због кривичног дела “неовлашћен приступ војном објекту”, мада је до сада небројено пута био у овом Центру.
За кривично дело које му се ставља на терет запрећена казна је до три године затвора.
Александар Радић каже да су се у његовом случају “месецима уназад” дешавале “чудне ствари”, а да је његово привођење заправо само део “офанзиве затезања ситуције сузбијања било каквог критичког става”.
– У том контексту ништа није случајно. Чињеница је да сам имао више критичких текстова и изјава о раду начелника Диковића, министра Вулина и неких његових заменика. Осећао сам да се “нешто припрема” како би ми се “пронашла слаба тачка”. Тако су и од моје посете аеродрому Батајница направила ситуација чији драматуршки ток надмашује стварне размере тог догађаја. Напросто, дошло се до ситуације да власт више нема толеранције за другачији став од службеног. Плашим се да је све у тесној вези са изменама и допунама Закона о одбрани и Војсци према коме ће бити могуће да се сваки критички став не посматра искључиво као угрожавање националне безбедности – наводи Радић.
Ранији притисци
Александар Радић каже да су притисци на медије који постављају “незгодна питања” почели много раније.
– Новинар Бете Војкан Костић је због питања Министарству око набавке МиГ 29, доживео класичну медијску хајку, мада је повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић управо ту тему оценио као прави пример информација од јавног значаја – каже Радић.
Он додаје да је пре неколико месеци унутар Војске Србије вођена “истрага” одакле је процурила информација да је министар Вулин наложио постављање слика председника Вучића у све војне објекте, мада тај допис никада није био означен као поверљив.
– Уколико прођу измене и допуне Закона о Војсци и одбрани, убудуће све информације које не долазе из самог система могу бити оцењене као штетне по интересе одбране земље, па је питање да ли ће ико уопште имати могућност да било шта коментарише – прецизира Радић.
Ђ. Баровић – Вести
Al su ovi zajasili, tu ne pomaze osim govnjive motke nista.