Покушаји миграната да илегално пређу грчку границу значајно су појачани од момента када је Турска отворила своје границе с Европом да би приморала ЕУ да јој помогне са ратом у Сирији. Само од јуче до данас ујутро грчке власти су спречиле више од 5.000 миграната да пређу границу. Због кризе која је настала гранични прелаз на северозападу Грчке посетила је данас председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен која је у име ЕУ обећала Грчкој 700 милиона евра помоћи у суочавању те земље са неколико хијада миграната из суседне Турске.
Председница ЕK је премијеру Грчке Kиријакосу Мицотакису, који је био с њом у посети граничном прелазу, обећала „700 милиона евра“ од којих ће половина бити одмах упућена. Она је званичној Атини обећала „сву неопходну помоћ“.
„Биће разочарани они који желе да тестирају јединство ЕУ“, рекла је Урсула фон дер Лајен.
У Грчкој поред поред ње бораве и председници Европског савета Шарл Мишел и Европског парламента Давид Сасоли, као и Андреј Пленковић, премијер Хрватске чија је земља тренутно председавајућа ЕУ.
Грчка је јасно ставила до знања да су јој границе затворене. Војска и полиција користе сузавац и водене топове да спрече масовне покушаје миграната да пређу границу. Они који у томе и успеју бивају ухапшени.
Kако су грчке власти саопштиле, од јуче до данас спречено је 5.183 миграната да илегално уђу у земљу. Ухапшено је 45 особа, а већина их је била из Авганистана, Пакистана, Марока и Бангладеша саопштиле су грчке власти.
Такође се наводи да су мигранти покушали да пређу грчку границу преко реке Еврос, а Грчке власти су саопштиле да су преко ноћи спречиле око 1.000 људи да се пробију кроз мочварно подручје Еврос на јужном крају границе.
Турска је прошле недеље најавила да ће ублажити ограничења за мигранте који желе у Европу, делујући супротно споразуму са ЕУ и политици задржавања миграната на граници.
Kурц: Напад Турске на ЕУ и Грчку
Аустријски канцелар Себастијан Kурц одлуку Анкаре о отварању границе према Европи за избеглице и мигранте с турске територије назвао је „нападом Турске на Европску унију и Грчку“ и оценио да турски шеф државе Реџеп Тајип Ердоган злоупотребљава људе.
„То је напад Турске на ЕУ и на Грчку. Људска бића се користе се како би се направио притисак на Европу“, оценио је Kурц на конференцији за новинаре посвећеној ситуацији у Сирији и мигрантској кризи на грчко-турској граници, где хиљаде миграната покушавају да пређу у Европу, јавља АФП.
Kурц је оценио да Ердоган користи избеглице као оружје и циљано злоупотребљава људе те да се треба супротставити таквом понашању, рекао је Kурц новинарима након састанка с министрима унутрашњих и спољних послова и одбране.
Он је указао и да талас избеглица постоји само на копненој граници Турске са Грчком, али не и са Бугарском, оценивши да то није случајно.
„То показује да се не ради ни о каквој случајности, већ о нечему што је организовано. Нису то људи који из Сирије беже ка Грчкој, већ људи који годинама живе у Турској“, рекао је Kурц и оценио да је турски председник Ердоган ту акцију „свесно организовао“.
„Аутобуси се стављају на располагање, мигрантима се дају лажне информације и свесно се покушава организовати притисак на граници ка Грчкој“, тврди аустријски канцелар.
Он је оценио да се „не сме поновити криза из 2015. године“ и позвао на јединство ЕУ, помоћ Грчкој и као најважнији задатак сугерисао заштиту спољних граница ЕУ.
Фронтекс: Биће тешко зауставити реку људи који су кренули према Грчкој и Бугарској
Агенција за заштиту спољних граница Европске уније (Фронтекс) објавила је поверљиви извештај у ком наводи да очекује снажно заоштравање стања на спољним границама ЕУ.
„У следећим данима ће бити тешко зауставити реку људи који су кренули према Грчкој и Бугарској“, стоји у процени Фронтекса. У документу се наводи да ће бити тешко зауставити притисак миграната „чак и ако турске власти поновно затворе границе“. Фронтекс је безбедносну ситуацију на турско-грчкој граници оценио као алармантну. У покретању мигрантских маса важну улогу, како се наводи, играју и друштвене мреже.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, чија је земља примила више од 3,5 милиона сиријских избеглица, затражио је већу подршку Европе. Ердоган је изјавио да се Турска суочава са новим приливом избеглица због рата у Сирији где су растући сукоби турских и сиријских снага подигли узбуну.
Грчке власти синоћ су саопштиле да су од суботе спречиле више од 24.000 људи да илегално пређу границу са Турском и да су ухапсиле 183 људи од којих је врло мало из Сирије.
Током претходног викенда заустављено је око 10.000 миграната који су покушали да пређу копнену границу из Турске, а најмање 500 људи на седам бродова се домогло обала грчких острва Лезбос, Самос и Kиос на којима се већ налазе мигрантски кампови.
Северна Македонија је на граници са Грчком повећала број полицајаца и војника због потенцијалног новог таласа миграната. Није наведено колико је нових полицајаца и војника распоређено на јужној граници, али је истакнуто да је могуће додатно повећавање у случају даљег пораста броја миграната, саопштила је влада у Скопљу.
Ово се догађа након што је Турска, крајем фебруара, отворила своју страну границе за мигранте и избеглице како би кренули ка Европи. Отварање граница је последица најновијих сукоба у Сирији.
Турска је послала хиљаде војника који помажу побуњеницима у Сирији, које су сконцентрисане у северозападној провинцији Идлиб.
Офанзива сиријске владе, коју подржава Русија, на последња сиријска побуњеничка подручја натерала је готово милион цивила да побегну према затвореној граници с Турском, која већ има 3,5 милиона сиријских избеглица.
Извор: Бета; Н1